V obchodě není zboží! Šok v USA

27.10.2021 11:14

Ve Velké Británii scházeli řidiči, kteří by na čerpací stanice rozvezli pohonné hmoty a do obchodů potraviny. Ale podobné problémy se teď projevují i na druhé straně Atlantiku, v USA. I tam se pomalu ale jistě projevuje akutní nedostatek všeho. A publicista Jefim Fištejn tuší, že podobné problémy pocítí za pár týdnů až měsíců kontinentální Evropa. Přichází proto s konkrétním řešením celé situace. Jenže to se podle něj nebude ani za mák líbit levicovým politikům.

V obchodě není zboží! Šok v USA
Foto: archív autora
Popisek: Vír vlajky USA

V médiích se před pár týdny objevovaly zprávy, že Velké Británii schází řidiči, kteří by po ostrovním království rozvezli pohonné hmoty a zboží různého druhu. Teď se zprávy o nedostatku zboží v regálech obchodů ozývají i z USA a publicista Jefim Fištejn v komentáři pro Český rozhlas varoval, že za pár měsíců budou obdobné problémy tížit i kontinentální Evropu.

Připomíná, že koronavirus do značné míry ochromil či přímo rozbil dlouho dobře fungující dodavatelské řetězce a ty se teď budou jen těžko obnovovat. A to je jeden z hlavních důvodů, proč v USA schází na pultech obchodů nejrůznější zboží.

Za mořem schází i pracovní síla. Lidé si podle Fištejna zvykli na covidovou finanční pomoc a části z nich se nechce vracet do práce.

A tady publicista v komentáři pro Český rozhlas nabídl ve shodě s komentátorem Derekem Thompsonem v říjnovém čísle časopisu The Atlantic řešení.

„V krizových dobách se spolehnutí na výhody globalismu, na outsoursing a levnou pracovní sílu v cizině jeví jako bláhové. Chtělo by to cílený růst domácí výroby, leč vládnoucí pokrokářství máloco nenávidí tak silně jako růstové cíle,“ napsal Fištejn.  

„Progresivní vláda klade zvláštní důraz na přerozdělování příjmů a zboží, vidí celý smysl svého sociálního snažení v dosažení co největší rovnosti – to je pro ni ctností největší. Důležité poučení z dnešní doby „nedostatku všeho“ tkví v poznání, že nelze přerozdělovat to, co nebylo vyrobeno. Nejlepší program zajištění rovnosti začíná vždy programem dosažení hojnosti, míní Derek Thompson z časopisu The Atlantic,“ doplnil Fištejn.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poslankyně SPD se začala zajímat o Vojtěchovy covidové zakázky za miliony. Takto dopadla

9:19 Poslankyně SPD se začala zajímat o Vojtěchovy covidové zakázky za miliony. Takto dopadla

Poslankyně Karla Maříková (SPD) chtěla rozkrýt pozadí bynysu s covidem, kdy resort zdravotnictví pra…