V obecních volbách nejúspěšnější místní, v senátních ČSSD

12. 10. 2014 6:17

V komunálních volbách v Česku byla ze sněmovních stran kandidujících samostatně nejúspěšnější KDU-ČSL před ČSSD a KSČM, ve většině krajských měst včetně Prahy ale zvítězilo hnutí ANO. Lidé jako obyčejně odevzdávali nejvíce hlasů místním sdružením nezávislých kandidátů. V senátních volbách v nejvíce okrscích postupují do druhého kola kandidáti ČSSD a ANO. Vyplývá to z výsledků voleb po sečtení téměř všech okrsků.

V obecních volbách nejúspěšnější místní, v senátních ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost, ilustrační foto

Účast v komunálních volbách podle průběžných čísel byla zhruba 45 procent, tedy o několik procentních bodů méně než před čtyřmi lety při minulých komunálních volbách. V senátních volbách je účast pod 40 procenty, vyplývá z údajů na volebním serveru Českého statistického úřadu.

V komunálních volbách bylo zatím zvoleno 60.763 zastupitelů. Lidovci měli po sečtení 99 procent okrsků 3762 zastupitelů, sociální demokraté 3609. Komunisté získali podle průběžných výsledků 2426 zastupitelských křesel a ODS 2037. Hnutí ANO získalo 1381 zastupitelů, Starostové a nezávislí (STAN) 1304 a TOP 09 celkem 571.

Výsledky komunálních a senátních voleb by měly podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) stmelit vládní koalici. Na řadě míst podle něj mohou vzniknout koalice na půdorysu sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců. Nebude o nich ale vyjednávat centrálně. Také o podpoře kandidátů pro druhé kolo senátních voleb se podle něj povedou individuální jednání.

OutStreamVideoPlayer

ANO prý v Praze preferuje koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš chce sestavit jen takové koalice, které hnutí nepoškodí v očích voličů. V případě senátních voleb by byl spokojen, pokud by do druhého kola postoupila polovina z 26 kandidátů.

Vládní strany si podle politologů vedly v komunálních volbách dobře, hnutí ANO překvapilo zisky v menších obcích. Volby tedy nejsou protestní. Nejvíce křesel v zastupitelstvech mají zatím různá místní sdružení a nezávislí kandidáti, což je podle politologů obvyklé, stejně jako silná základna lidovců.

ANO, které podle průběžných výsledků komunálních voleb zvítězí v Praze, odmítá v hlavním městě vyjednávat o koalici s TOP 09. Spíše se mluví o koalici, která bude kopírovat vládní rozložení, tedy ANO, ČSSD a Trojkoalice, v níž jsou zastoupeni lidovci.

V senátních volbách po sečtení všech hlasů ve většině obvodů kandidáti ČSSD postupovali do finálového duelu v 19 obvodech, ANO v devíti a KDU-ČSL v osmi. Kandidáti ODS by postupovali v šesti obvodech.

Některá referenda jsou neplatná

Z místních referend konaných souběžně s volbami měla zatím dostatečnou účast čtyři. Lidé z pražských Klánovic odmítli připojení nových domů na území Horních Počernic na klánovické silnice, obyvatelé Jenišova rozhodli, že nechtějí v obci těžbu kaolinu. Lidé v Bystřici nad Pernštejnem v místním referendu odmítli, aby ve městě vznikl závod na výrobu jaderného paliva. Obyvatelé z Vranova u Brna rozhodli, že si nepřejí výstavbu nových rodinných domů u rybníka nedaleko motokrosové dráhy.

Neplatná byla kvůli nízké účasti referenda o zákazu hazardu v Praze 8, v Ústí nad Orlicí, Lovosicích, Ústí nad Labem a také ve Štětí na Litoměřicku. Platné není ani třetí referendum v Praze 10, v němž mohli voliči rozhodovali například o privatizaci bytů či opravě silnic. Dostatek voličů se nezúčastnil ani referenda v Mikulově na Břeclavsku o přeměně historické hasičské zbrojnice na tržnici.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže

18:56 „Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže

Bloger Petr Paulczyňski je šokován z úvah o tom, že mužům by prý mohla připadnout ryze ženská role –…