V registraci prezidentských kandidátů jsou opravdu velké díry. Předseda NSS Baxa vyprávěl hororové historky, co taky kolem voleb viděl

04.01.2018 19:41

Ústavní soudcí kritizovali Nejvyšší správní soud kvůli rozhodnutí o registraci prezidentských kandidátů. Jestli to může mít vliv na případné zpochybnění výsledků voleb, na to odpovídal předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa v pořadu Interview na ČT. „Už léta zde existuje prostor pro manipulaci, který chceme odstranit,“ řekl.

V registraci prezidentských kandidátů jsou opravdu velké díry. Předseda NSS Baxa vyprávěl hororové historky, co taky kolem voleb viděl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa

I přes doporučení, aby se přiště tak nedělo, přesto Nejvyšší správní soud zmínil, že to nic nemění na tom že registrace všech současných kandidátů platí. „Registrace platí, není ohrožena a celá věc už je uzavřena,“ doplnil.

Několik ústavních soudců se obávalo, že prezidentské volby mohou být bez ohledu na výsledek zpochybňovány. „Je možné, že se někdo ozve a bude si stěžovat. Jedna věc je ale přezkum registrační fáze a druhá věc je přezkum výsledků voleb,“ zdůraznil Baxa a dodal, že i když někdo bude říkat, že dotyčný kandidát se vůbec neměl účastnit voleb, tak se to mělo řešit ve fázi registrační.

Jestli bude prezidentská volba právně nezpochybnitelná, se prý podle Baxy nyní určit nedá. „Volební proces neskončil, volby proběhnou až za týden, nemohu řící, že vše, co se od této chvíle odehraje, bude, nebo nebude v pořádku. Ti, co jsou v soutěži, každopádně zůstanou,“ upřesnil.

Volba prezidenta prý může být zpochybněna už po prvním kole. „Okruh osob, které mohou výsledek zpochybnit právě ve srovnání s registrační fází, je mnohem širší, může to být v podstatě každý volič,“ uvedl.

Díry v procesu registrace jsou prý známé už léta. „Konečně jsme ale na velmi reprezentativním vzorku hlasů prokázali jejich existenci. Jsou zde nejen chyby, ale i prostor pro maniupulaci s hlasovacímí lístky,“ řekl Baxa a dodal, že nejvíce byl šokován z úrovně dokumentace.

„Viděl jsem usmolené prezentace jako z hasičské schůze na venkově. Dokumentace má být úředně vedena a zapečetěna. Ale já viděl černý pytel na odpadky, přelepný páskou s razítkem se státním znakem. To přece není žádná volební dokumentace,“ uzavřel Baxa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z toho, co dělá Ovčáček, mám hrůzu. Rychetský drtil Hrad a řekl, kdo dnes v Česku kontroluje moc

17:05 Z toho, co dělá Ovčáček, mám hrůzu. Rychetský drtil Hrad a řekl, kdo dnes v Česku kontroluje moc

Hostem nedělní Partie televize Prima byl předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský. Zhodnotil třic…