V sobotu se poprvé v historii sejdou prezidenti Číny a Tchaj-wanu

04.11.2015 7:04

Čínský prezident Si Ťin-pching se v sobotu setká v Singapuru se svým protějškem z Tchaj-wanu. Potvrdil to dnes prohlášením ve státní tiskové agentuře oficiální čínský představitel. Schůzku v úterý ohlásil mluvčí tchajwanského prezidenta.

V sobotu se poprvé v historii sejdou prezidenti Číny a Tchaj-wanu
Foto: Radim Panenka
Popisek: Koncert českého chlapeckého sboru Boni Pueri v Šanghaji

Půjde o historicky vůbec první setkání vůdců obou zemí od roku 1949, kdy po prohrané občanské válce prchla z pevninské Číny na ostrov kuomingtangská vláda a zbytky jejích vojsk.

Čang Č'-ťün, šéf čínského úřadu pro záležitosti Tchaj-wanu, uvedl, že oba vůdci si vymění názory na mírový rozvoj vzájemných vztahů. Dodal, že jde o pragmatické uspořádání v souladu s principem jediné Číny za situace, kdy politické spory ještě nejsou vyřešeny.

Tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou, jehož druhý mandát skončí v příštím roce, je pokládán za strůjce oteplení ve vzájemných vztazích. Podle jeho mluvčího mají být na pořadu schůzky vzájemné vztahy a posílení mírového soužití, ale nepočítá se s podepsáním žádné dohody, ani s vydáním společného prohlášení.

Schůzka přichází v politicky citlivé době na Tchaj-wanu. Maův nástupce má být zvolen 16. ledna. O prezidentově cestě má dnes jednat tchajwanská vláda s vedením parlamentu a vůdci politických stran.

Čína pokládá Tchaj-wan za jednu z čínských provincií a hrozí Tchaj-peji vojenským zásahem, pokud by ostrov vyhlásil nezávislost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…