V tendru na výstavbu laboratoří CEITEC v Brně byly chyby, odhalil ÚOHS

24.02.2012 20:32

Ve více než 400 milionovém tendru na výstavbu laboratoří přírodních věd středoevropského technologického institutu CEITEC v Brně byly chyby. Vyplývá to z aktuálního rozhodnutí antimonopolního úřadu, který nyní potvrdil své předběžné opatření o pozastavení tendru.

V tendru na výstavbu laboratoří CEITEC v Brně byly chyby, odhalil ÚOHS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

ÚOHS má pochybnosti o souladu postupu Vysokého učení technického v Brně (VUT), které zakázku vypsalo, se zákonem o veřejných zakázkách. Konkrétně se pochybnosti týkají přijímání nabídek a vyřazení některých uchazečů z tendru. Platnost předběžného opatření nyní potvrdil předseda ÚOHS Petr Rafaj. Zmínil při tom další rozhodnutí úřadu z konce loňského roku, kterým bylo zrušeno neoprávněné vyloučení Průmstavu a Zlínstavu. Zrušeny byly i všechny následné úkony zadavatele, s výjimkou úkonu otevírání obálek ostatních uchazečů, učiněné v zadávacím řízení.

Podle ÚOHS Vysoké učení technické v Brně nepřistupovalo stejně ke všem uchazečům, kteří podali více nabídek v zadávacím řízení veřejné zakázky. Nabídky Průmstavu a Zlínstavu byly vyloučeny přes to, že byly podány ve lhůtě. "Tento postup zadavatele mohl ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky, neboť mohlo dojít k vyloučení uchazeče, jehož nabídka mohla obsahovat nejnižší nabídkovou cenu, a mohla tedy být vybrána jako nejvýhodnější," uvedl Rafaj.

Za tři roky, za pět miliard

Středoevropský technologický institut má vyrůst do tří let. Bude stát 5,2 miliardy korun. Institut propojí výzkum v přírodních vědách a technických oborech. Bude jej využívat na 600 vědců a více než 1 200 studentů, ale i české a zahraniční firmy. Celý projekt se skládá z více zakázek. Ta, kterou aktuálně zkoumá ÚOHS, je jednou z největších. Jde o tendr na stavbu laboratoří přírodních věd v areálu VUT v Brně pod Palackého vrchem. Vítěz má postavit celkem tři budovy. VUT tendr vypsala loni v květnu. Několik firem se ale odvolalo k antimonopolnímu úřadu. Tendr napadly například společnosti Průmstav, a. s., Hochtief CZ nebo Alpine Bau CZ.

Kromě Masarykovy univerzity a VUT se na budování institutu podílí také Mendelova univerzita, Veterinární a farmaceutická univerzita, Výzkumný ústav veterinárního lékařství a Ústav fyziky materiálů Akademie věd. Brno se tak výrazně zviditelní na mapě celoevropsky uznávaných výzkumných center.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…