VIDEO Babiše do kriminálu. Romové v Kosovu za ,,českého Floyda"

07.07.2021 7:24

Na státní svátek České republiky 6. 7. se obyvatelé Kosova rozhodli dát Čechům lekci z demokracie a práv menšin. Učinili tak demonstrací před českým velvyslanectvím v Prištině, shromážděné na podporu „českého Floyda“, Roma z Teplic, který pod vlivem drog zemřel poté, co policisté zpacifikovali jeho pouliční řádění.

VIDEO Babiše do kriminálu. Romové v Kosovu za ,,českého Floyda"
Foto: Screen Youtube
Popisek: Demonstrace v Kosovu za českého Roma

Od 1. 8. 2008 funguje z iniciativy tehdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga zastoupení České republiky v Kosovu. Nyní se ambasáda stala místem, kam místní dorazili vyjádřit svůj protest proti porušování lidských práv Romů v České republice.

Připomínali si památku Stanislava Tomáše, přirovnávaného ke Georgi Floydovi, jehož smrt pod drogami a kolenem policisty rozpoutala v USA bouři protestů za práva černochů Black Lives Matter.

Zákrok policistů proti Tomášovi, který pod vlivem drog na ulici ohrožoval své okolí, byl natočen na telefon a objevil se na internetu. Díky tomu se „český Floyd“ stal globálním tématem, ke kterému měla potřebu se vyjádřit i Rada Evropy. Rom později zemřel v policejním voze, podle pitvy na předávkování drogami.

Kosovští demonstranti si americké heslo upravili na Roma Lives Matter, v čele průvodu nesli romskou vlajku a k vidění byly i transparenty v Albánštině s obrázkem zatnuté pěsti. Do performance demonstranti zapojili i premiéra Andreje Babiše, kterému přáli kriminál.

Akce se odehrála na ulici před českým velvyslanectvím a obsáhle o ní referoval web Rádia Svobodná Evropa, který měl na místě dokonce kameramana. Pro mezinárodní publikum nechybělo anglické skandování „we want justice“.

Na záběrech bylo vidět zhruba dvacítku demonstrantů, samo rádio formulovalo počet účastníků poeticky „tucty“. Účastníci měli být „Romové a zástupci kosovské občanské společnosti“.

Vrcholem akce bylo připevnění transparentu Roma want to live na bránu velvyslanectví. Před ní pak účastníci vytvořili několika kusy svíček pietní místo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zakázali Okamuru. Hejma sypal zlá fakta

10:21 Zakázali Okamuru. Hejma sypal zlá fakta

V novém díle své Hejma show se komentátor Ondřej Hejma obul do předvolebních kampaní. Ta od SPOLU mu…