VIDEO Bum, prásk. Ukrajinci vymlátili ruské banky

22.02.2016 14:21

V sobotu proběhly v Kyjevě další protesty. Demonstrující nacionalisté dokonce zaútočili na pobočky dvou ruských bank, Sberbank a Alfa Bank, které byly v centru hlavního města Ukrajiny. Vše se událo během druhého výročí protestů posledního ukrajinského Majdanu. Informuje The Wall Street Journal.

VIDEO Bum, prásk. Ukrajinci vymlátili ruské banky
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Billboard nacionalistické strany Svobody

Kyjev se stal svědkem dalších nepokojů, když během druhého výročí ukrajinské revoluce zaútočili ukrajinští nacionalisté na dvě pobočky ruských bank v centru. Demonstranti házeli kameny skrz výlohy a zničili vybavení poboček Alfa Bank a Sberbank. Cílem jejich útoku se staly i kanceláře holdingové společnosti nejbohatšího Ukrajince Rinata Akhmetova. Policie nezasáhla.

V sobotu totiž proběhlo druhé výročí nejkrvavějšího dne ukrajinských protestů, při kterém zahynulo přes padesát osob. Situace pak vyeskalovala v revoluci a konflikt, který již stál více než 9000 lidských životů.

Klid zbraní, na kterém se zúčastnění shodli již před rokem, je však pravidelně porušován a Kyjev viní Rusko z podpory rebelů, stejně tak jako Moskva Kyjev z nedostačujících pokusů zavést na východě Ukrajiny větší autonomii a uspořádat regionální volby.

Celý text zde

Nejvíce jsou celou situací pobouřeni ukrajinští nacionalisté, kteří viní vládu, že se nesnaží bojovat proti korupci a zavádět slíbené reformy. „Potřebujeme třetí Majdan,“ řekl Nikolaj Kokhanovský, šéf Organizace ukrajinských nacionalistů. Nové protesty by podle něj dokázaly „odstranit tuhle zkorumpovanou vládu a proruské oligarchy, již zradili naši revoluci důstojnosti“.

„Rusko a oligarchové jsou až do konce života vinni za to, že situace na Ukrajině je jen horší a horší,“ řekl jedenadvacetiletý demonstrant Ruslan Tymčuk, oděný do maskáčového oblečení a v ruce třímající baseballovou pálku.

Na webu se mezitím objevilo video, na kterém je skupina maskovaných lidí s ukrajinskými vlajkami, tyčemi a kamerami, jak ničí vybavení bankovní pobočky Alfa Bank. Dokonce i květiny si vysloužily ránu tyčí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

16:06 EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

Nákup víceúčelových vrtulníků pro armádu by mohl být v ideálním případě zadán v létě. Po jednání sně…