VIDEO „Chcete ty lidi zabít?!“ Namačkané důchodce na očkování předbíhá skupina vojáků. Novinář natočil dění v čekárně. A věc nekončí

13.03.2021 13:46

Šéfredaktora Info.cz Michala Půra rozčílila neorganizovanost očkování v některých očkovacích centrech. Na svém twitteru zveřejnil videozáznam z jedné z čekáren, ukazující, jak objednané důchodce předbíhá skupina vojáků. Kvůli tomu v čekárně plné seniorů, kteří jsou nejvíc covidem ohroženou skupinou, byla v mžiku hlava na hlavě. I když vůči zmíněnému videu zaznívala kritika, tato forma upozornění podle novináře stála za to; po zlepšení koordinace by se podobná situace již neměla opakovat.

VIDEO „Chcete ty lidi zabít?!“ Namačkané důchodce na očkování předbíhá skupina vojáků. Novinář natočil dění v čekárně. A věc nekončí
Foto: Repro XTV
Popisek: Šéfredaktor webu Info.cz Michal Půr
reklama

Od 15. ledna začala registrace k dobrovolnému očkování proti nemoci covid-19 pro občany starší 80 let. Lidé starší 70 let se mohou k očkování proti covidu-19 hlásit přes rezervační systém od 1. března. Tí, kteří projevili o očkování zájem, se na některých místech setkali s překvapivou situací. Na twitteru na ni upozornil novinář Michal Půr.

„Fakt mám rád armádu, nicméně. Důchodci jsou na čas, ale pak přijde hromada vojáků s tím, že mají přednost. Tudíž tam ti důchodci čekají nahňácaní,“ připsal znepokojeně k fotografii pořízené v čekárně očkovacího centra. „Proč se tohle sakra děje?“ tázal se.

O chvíli později zveřejnil z té samé čekárny i video, jak vojáci seniory předbíhají, a přidal komentář: „Děláte si srandu?“ obrátil se na ministerstvo zdravotnictví. „Chcete ty lidi zabít? Proč proboha mají vojáci přednost v očkovacím centru?“ rozčílil se.

Z následné diskuse pak vyplynulo, že podobně chaoticky fungují i testovací centra. „Jdete na povinný antigen (objednaný na přesný čas) a pak zjistíte, že tam "předbíhá" rodina s dětmi na PCR test s žádankou, protože mají příznaky. A další také na PCR...“ napsal Radek Pomije.

Někeří diskutéři očkovací centra označují jako „centra promořovací“.

„Nejsou to ti vojáci, co pomáhají zdravotníkům?“ tázal se Štěpán Ryšavý, a nutno podotknout, že nebyl jediný, kdo vznesl tento argument.

„Problém je v tom, že chodí bez termínu. Důchodci chodí přesně na minutu, aby se tam nezdržovali,“ odpověděl Půr s tím, že vojáků byl navíc opravdu vysoký počet, přitom se měli očkovat mimo veřejná očkovací centra.

Přidávaly se názory, že vojáci jsou v tom nevinně – že na vině je špatná organizace.

Pod Půrovým příspěvkem se vyjádřila i Armáda ČR. „Očkujeme teď vojáky, kteří jsou nasazení v nemocnicích, včetně covidových oddělení, a v domovech pro seniory. Organizace očkování v ÚVN není na armádě. Pomohlo by dodržovat termíny objednání,“ uvedla armáda.

Podle Půra však lidi termíny dodržovali. „Ti lidi je dodržují. Jen my jsme tam čekali 50 minut navíc. Což asi, chápete, není normální,“ uvedl novinář.

Následně pak Půr ve svém tweetu reflektoval reakce, v nichž některé lidi jeho video z očkovacího místo naštvalo. Připojil druhý den vyjádření, že díky zveřejněnému videu se situace v čekárnách výrazně zlepšila. „Dopadlo to dobře. Bylo to přeorganizováno, aby se nic podobného neopakovalo. Jinak, aby nedošlo k omylu. Myslím, že vojáci, policisté a hasiči by měli být přednostně očkováni. Stojí na nich mnohé,“ dodal závěrem.

Blatný: „Opatření začínají mírně zabírat“

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se v pátek nechal slyšet, že opatření začínají mírně zabírat. Ale plošné rušení zákazů ještě není na stole. V první fázi se počítá spíše se zmírněním těch opatření, která se týkají trávení volného času, jako např. procházek nebo sportování i mimo hranice obce.

Zdravotníci v České republice dosud podali víc než milion dávek vakcín proti covidu-19. Aspoň jednu dávku očkování dostalo přes 700.000 lidí, skoro 300.000 obyvatel má po dvou potřebných dávkách očkování ukončeno.

Vakcínu dostávají přednostně již zmiňovaní senioři nad 70 let a zdravotníci, očkováni jsou i učitelé. V tempu očkování ale Česko mezi státy Evropské unie pokulhává. Od dubna by se mohla registrace k očkování otevřít i pro další věkové skupiny či klíčové profese.

I když epidemie v posledních dnech zpomaluje, nemocnice zůstávají dál přetížené – vláda proto žádné výrazné rozvolnění na konci března nechystá. Počet hospitalizovaných s koronavirem by mohl podle zdravotnických statistiků začít klesat příští týden.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…