VIDEO Evropský politik křičel na premiéra Řecka, za ním tleskal Telička. A pak padlo: Nechutné, paní Merkelová. EU se rozpadá

9. 7. 2015 9:26

V Evropském parlamentu se včera bouřlivě debatovalo o Řecku. Nejvíce slyšet byli bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt a vůdce britské euroskeptické strany UKIP Nigel Farage. Zatímco Verhofstadt neskrýval své rozčílení, Farage Tsiprase chválil za vypsání referenda.

VIDEO Evropský politik křičel na premiéra Řecka, za ním tleskal Telička. A pak padlo: Nechutné, paní Merkelová. EU se rozpadá
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

„Neustále o reformách jen mluvíte, ale ještě jsme neviděli žádné konkrétní kroky. Jsem rozčílený, protože celých dlouhých pět let se pomalu blížíme ke grexitu, což samozřejmě vyhovuje extrémní pravici. V posledních měsících se nejenom k tomuto nechtěnému konci blížíme, ale pohybujeme přímo neuvěřitelnou rychlostí,“ spílal Tsiprasovi viditelně rozladěný Verhofstadt. Odchod Řecka z eurozóny by podle něho nejvíce odnesli obyčejní Řekové. „Vy přitom dobře víte, jak takovému scénáři zabránit. Je třeba, abyste v příštích 48 hodinách představili skutečný plán, včetně jasného kalendáře a cestovní mapy,“ prohlásil europoslanec z liberální strany ALDE.

Celé vystoupení Verhofstadta v angličtině můžete zhlédnout ZDE

Velký potlesk ostatních europoslanců sklidil Verhofstadt poté, co obvinil Tsiprase ze zneužívání klientelistického systému. „Musíte se tohoto systému jednou provždy zbavit. Nedávno bylo jmenováno dvanáct ředitelů na jednom vašem ministerstvu. Jaká to náhoda, že jenom jeden z nich nebyl členem Syrizy. Taková je bohužel realita,“ konstatoval ironicky Verhofstadt a v podobném tónu pokračoval dál, když hovořil o nutnosti snížit počet státních zaměstnanců. „Vím, že pro levici je to těžké, ale musí to být. Přes 800 000 státních zaměstnanců je skutečně neúnosné,“ zmínil Verhofstadt jednu z největších slabin Řecka a byl opět odměněn velkým potleskem.

„Vedle toho musíte konečně transformovat bankovní systém a otevřít pracovní trh mladým lidem. Výše zmíněné návrhy je třeba v nejbližších hodinách písemně stvrdit v nové dohodě, abychom konečně mohli najít řešení dlouhotrvajících problémů. Ještě nikdy v historii neměl řecký premiér tak silný mandát, jaký máte vy. Chcete, aby se na vás vzpomínalo jako na politika, který přispěl k ještě větší chudobě Řeků? Nebo si přejete, aby se na vás vzpomínalo jako na revolučního reformátora? Pamatujte na to, že více než osmdesát procent vašich spoluobčanů si přeje, aby Řecko zůstalo součástí eurozóny!“ uzavřel za frenetického potlesku mimo jiné i od europoslance Pavla Teličky z ANO, který sedí v EP hned za belgickým politikem.

V mnohem přátelštějším tónu promluvil k řeckému premiéru Tsiprasovi vůdce britské UKIP Nigel Farage. Ten na začátku svého více než čtyřminutového vystoupení zmínil, že „evropský projekt pozvolna umírá, ale nikdo z přítomných v Evropském parlamentu si tuto skutečnost nechce připustit“. Farage si také stěžoval na to, že každý kritik EU je nazýván extremistou, který nemá žádné vize. „Jedna vize nám ovšem nechybí a nikdy nechyběla. Od začátku jsme vnímali rozdílnost jednotlivých členských států EU. Úzce svázat dohromady natolik odlišné obyvatele těchto států a rozdílné ekonomiky prostě nefunguje. Málokdo má však takovou kuráž, aby tuto pravdu řekl nahlas,“ poukazoval Farage.

Video z vystoupení Farage je ZDE

Podle jeho názoru vzniká mezi severem a jihem Evropy nová Berlínská zeď. „Podívejte se, jakým způsobem dnes jednala německá kancléřka se svým řeckým protějškem. Bylo to nechutné a jasně to ukazuje, jak o sobě navzájem sever a jih smýšlí,“ prohlásil Farage a další část svého proslovu adresoval již přímo premiéru Tsiprasovi. „Pane Tsiprasi, vaše země nikdy neměla přijmout euro. Bohužel vás k tomuto kroku přitlačila velká politika a mocné banky. Německo, Itálie, Francie a další státy horují pro záchranné balíčky, ale ty nepomohou řeckým lidem, ale právě jenom bankám těchto zemí. Odhodlali jste se ke statečnému kroku, když jste vyhlásili referendum. Nyní přišla vaše chvíle, kdy byste měl zvednout hlavu a převzít vládu opět do rukou řeckých politiků. Nechte opět zvítězit demokracii a učiňte to, co je nevyhnutelné!“ vyzval Farage Tsiprase k faktickému odchodu z eurozóny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brutální výsměch Jaroslava Plesla „kavárně". TOPiči! Na Soukupa prý budou muset „vyhrabat" rasismus

20:32 Brutální výsměch Jaroslava Plesla „kavárně". TOPiči! Na Soukupa prý budou muset „vyhrabat" rasismus

Šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl se dnes na svém Facebooku zamýšlí nad nejzajímavějšími …