VIDEO Jen pro otrlé! Nové záběry z Kliniky. Smrad a DVD s Hitlerem. Přijeli i hasiči

11.01.2019 19:29

V budově bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově již zůstává pouze skupina několika lidí na střeše. Podle zástupce Autonomního sociálního centra Klinika Arnošta Nováka nemají kam odejít a chtějí důrazněji upozornit na situaci kolem kliniky. Pokud by chtěli objekt opustit, bude jim podle exekutora Ivo Luhana uvolněna cesta, nicméně nemá v plánu je dnes k odchodu ze střechy vyzývat. Luhan to řekl ČTK. Mezi aktivisty u budovy však podle zpravodaje ČTK zaznívá, že skupinka chce zůstat na střeše sedm dní.

VIDEO Jen pro otrlé! Nové záběry z Kliniky. Smrad a DVD s Hitlerem. Přijeli i hasiči
Foto: Hans Štembera
Popisek: Aktivisté na střeše Kliniky
reklama

Dnes ráno začalo vyklízení věcí z budovy, kdy část věcí před příchodem exekutora vynosili sami aktivisté. Ti z budovy vyvezli například piano a vynosili kusy nábytku, v budově však zůstal další nábytek spolu s matracemi, ramínky na oblečení, prázdnými lahvemi a dalšími věcmi. Exekuce vyklizením začala ve čtvrtek dopoledne. Aktivisté však odmítli opustit budovu, kterou vlastní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), a zůstali v budově přes noc.

Anketa

Rozhazuje vláda Andreje Babiše zbytečně a nezodpovědně naše peníze?

26%
hlasovalo: 13628 lidí

Nyní specializovaná firma zajišťuje dům proti dalšímu vniknutí lidí, pracovníci zatloukají okna a přidělávají mříže. Vyklízení a zabezpečování domu bude podle Luhana pokračovat i v dalších dnech. Zadní křídlo domu specializovaná firma zabezpečila již ve čtvrtek. Exekutor přitom ve čtvrtek odpoledne oznámil, že dnes bude exekuce pokračovat od 10:00 hodin, na místě byl však již dříve.

Aktivisté nechtěli vyvolávat konflikt, proto dnes budovu opustili sami. Svůj vzdor proti exekuci podle Nováka ukázali již ve čtvrtek, když odmítli z budovy odejít i přes několik výzev. Nadále si však myslí, že budova zůstane prázdná, bude chátrat a SŽDC slibovaná rekonstrukce nezačne.

Dnešní dopolední situace u Kliniky je proto klidná. U budovy postává zhruba 40 lidí, kteří podporují pokračování Autonomního sociálního centra Klinika, baví se a pouští si hudbu. Situaci monitoruje asi 20 policistů a k budově přijelo také hasičské auto.

Na sociálních sítích pak koluje video, na němž je patrné, v jakém stavu místnosti Kliniky jsou. Konkrétně tedy prostor, kde do poslední chvíle aktivisté přebývali. Patrný je velký nepořádek. „Nedojedený žrádlo, všude bordel, hnus, smrad,“ komentuje ten, kdo video natáčí. „Tady palanda, odpadkový koš v rohu... Tady palanda, smrad, tady kurva,“ zaznívá dále na videu. „Spousta elektroniky, tady jsou nějaký DVD, Hitler, fašistický věci,“ zmiňuje se dále na snímku. 

„Neteče voda, splachujte dešťovou. Nebo jděte na zahradu,“ zaměřuje se video také na ceduli. „To je ta kultura,“ dodává video. 

A samozřejmě nechybí ani komentáře těch, kteří video sledovali. 

„Pánové, obdiv a samozřejmě věřím Vám, taková absurdita hodně vyfetovaného anarchisty zchlastaného vodkou, tvrdit, že jste to tam udělali vy,“ reaguje jeden z diskutujících na to, že nepořádek tam měl udělat právě ten, kdo video natáčel. „Fuj, hlavně pak pořádnou sprchu a vše dělat v rukavicích, máte můj obdiv, já bych tam nevlezl,“ sdělil. 

„Mě udivuje, kam až může dobrovolně klesnout člověk. Žít v takovém hnoji a ještě být na to ‚hrdý‘ a cítit se jako nezávislý king. Nicméně u mě to jsou nepotřebná prasata,“ píše další. 

„To je hnus na poblití. A takovýhle lidi nás budou poučovat, jak a kde bydlet. Proč se jich zastávají veřejní činitelé? Copak jsou tito ‚lidé‘ nad zákonem? Co, pane primátore?“ zeptal se další.

„No to je humus. A co na to jejich rodiče?“ zeptala se další uživatelka. „Prasata jsou ve chlívě čistotnější,“ dodala. 

Předání budovy

SŽDC podle dnešního vyjádření mluvčí Kateřiny Šubové čeká na dokončení exekutorského úkonu a předání budovy. „My jsme povolali naše hasiče SŽDC, aby napomohli s vyklízením objektu, a bude se pokračovat s úklidem i co se týká pozemku,“ řekla Šubová. Správa již má nasmlouvanou ochranku na hlídání nemovitosti. Jakmile exekutor předá budovu SŽDC, ta provede drobné opravy nutné k zahájení rekonstrukce. V polovině roku by se měla uskutečnit soutěž na dodavatele rekonstrukce, která bude trvat 1,5 roku. „Předpokládáme, že doba samotné rekonstrukce by mohla trvat kolem 18 měsíců,“ řekla Šubová. Následně se do budovy nastěhují kanceláře pro zhruba 50 úředníků.

Ve čtvrtek od 09:00 začal u Kliniky happening na protest proti vyklizení, o hodinu později přišel exekutor. Za šest hodin se mu podařilo vyklidit zadní část domu, kterou specializovaná firma následně zajistila před dalším vniknutím aktivistů. Před 16:00 pak exekutor Ivo Luhan ukončil vyklízení, které se první den obešlo bez asistence policie. Policie pouze hlídala, aby do domu nevstupovali další lidé. Přes noc budovu hlídala bezpečnostní agentura.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …