VIDEO Kiska s Lavrovem prohrál deset k nule, míní Čarnogurský

05.04.2015 17:32

Když byl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotu na návštěvě Bratislavy, aby uctil památku vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování hlavního města Slovenska, dostalo se mu u památníku na Slavíně vřelého přijetí. Naproti tomu slovenský prezident Andrej Kiska se dočkal pískotu a pokřiku svých spoluobčanů. Podle Jána Čarnogurského neudělal Kiska Slovensku čest.

VIDEO Kiska s Lavrovem prohrál deset k nule, míní Čarnogurský
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Ján Čarnogurský, bývalý slovenský premiér
reklama

„Naším cílem je, aby se události druhé světové války už nikdy neopakovaly a aby Organizace spojených národů byla centrem zajištění bezpečnosti ve světě, aby se nikdo nesnažil dominovat ve světě a podřizovat jiné své vůli,“ prohlásil Lavrov u památníku Slavín, jehož součástí je také vojenský hřbitov s hroby 6 845 vojáků Rudé armády. Dočkal se reakce v podobě nadšeného provolávání „Rassia, Rassia“.

Rozdělená slovenská politická scéna

Spolu s Lavrovem dorazil také slovenský premiér Robert Fico, který zdůrazňoval, že si musíme vážit obětí, které byly položeny v zájmu záchrany života jiných lidí. To ostatně nezpochybnil ani Kiska, který dorazil k památníku samostatně. Na tiskové konferenci, která jeho cestě předcházela, zdůraznil, že vztah Slováků k ruské kultuře je velmi vřelý a všichni obyvatelé si velmi váží osvobození, které přinesli vojáci Rudé armády. To však nemění nic na tom, že Slovensko nemůže souhlasit s aktuálním chováním Ruska na Ukrajině a na Krymu zvláště.

Na sociální síti Facebook se k tomu vyjádřil i někdejší slovenský politik Ján Čarnogurský, který dnes vyjadřuje pochopení pro politiku Ruska a s obavami sleduje počínání kyjevské. Podle jeho názoru to na Slavíně vypadalo tak, že Kiska s Lavrovem prohrál 10 : 0.

„Prezident opět nedělal Slovensku čest. Příchod Sergeje Lavrova na Slavín provázely mohutný potlesk a skandování na počest Ruska. Vyjádřeno sportovní terminologií, utkání Lavrov – Kiska dopadlo dnes na Slavíně v Bratislavě nejméně deset nula pro Lavrova,“ napsal doslova Čarnogurský, který brojí proti případnému založení základny NATO na Slovensku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kámo, tys jí p*sral! Xaver zažil neskutečnou věc. Ještě teď se diví

13:48 Kámo, tys jí p*sral! Xaver zažil neskutečnou věc. Ještě teď se diví

Není to poprvé, kdy se novinář a komentátor Jinřich Šídlo vyjadřuje k volbám do Rady ČT. V pořadu Šť…