VIDEO Nápady z Bruselu jsou stále hloupější a nebezpečnější. Co je to tam za lidi, chytal se za hlavu Okamura

8. 9. 2020 18:20

„Snaha Bruselu zvýšit bezpečnost tím, že občany postupně odzbrojí, je šílená, ale odpovídá způsobu uvažování a duševní úrovni bruselských komisařů a byrokratů,“ spustil předseda hnutí SPD Tomio Okamura k parlamentnímu projednávání petice za ústavní právo na držení zbraně, kterou podpořilo přes sto tisíc občanů. „Proboha, co za lidský materiál tam do úřadů posíláme, když výsledkem jsou stále hloupější a nebezpečnější nápady,“ kroutil hlavou sněmovní místopředseda, když kritizoval kontroverzní evropskou směrnici omezující legálně držené zbraně, na niž petice reaguje.

VIDEO Nápady z Bruselu jsou stále hloupější a nebezpečnější. Co je to tam za lidi, chytal se za hlavu Okamura
Foto: Repro Facebook SPD
Popisek: Tomio Okamura (SPD) na semináři o právním státě
reklama

Anketa

Vyhraje hnutí ANO krajské volby?

70%
14%
hlasovalo: 14509 lidí
„Je to stejně důležitý symbol jako ústavní práva na další svobody,“ zhodnotil právo na držení zbraně Okamura, jenž je sám signatářem petice.

Zmínil, že při svém zhodnocení vychází z toho, že tento princip kdysi utvářel i nejznámější demokracie světa – Spojené státy a Švýcarsko. „Obě země byly založené nejen na právech a svobodách svých občanů, ale také na povinnostech,“ pronesl a řekl, že jedním z takovýchto principů bylo, že každý zdravý muž má právo a povinnost starat se o svoji zbraň a v případě potřeby bránit svoji vlast.

„Novela vznikla jako reakce na snahu Bruselu, tedy Evropské unie, směrnicemi upravovat zbraňové zákony v členských zemích. Není toho už mnoho, o čem si smíme sami v České republice rozhodovat, ale otázka vnitřní i vnější bezpečnosti je a musí být vždy jen v naší suverénní rozhodovací pravomoci,“ burcoval Okamura. Dodal, že jak, kdy a čemu se budeme bránit, to „není otázka ani pro Němce, ani pro Francouze, ani pro Bruselany, ale je to jen a jen právo českých občanů a vlád a Parlamentu České republiky“.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Obranu se zbraní Okamura vnímá i jako jednu z našich povinností. „A je mi jedno, zda nám tohle právo zcela náhodně přiznává i Lisabonská smlouva, popravdě, kdyby nám ho jakákoli smlouva upírala, tak je taková smlouva nelegitimní, protože sebrat nám svrchovanost nemůže a nesmí nikdo, a nemáme právo se jí zříci ani my sami, protože je výsledkem tisíce let bojů utrpení a lidských obětí našich předků. A tenhle stát, tahle země je naše. A my ji máme propůjčenou a musíme ji předat našim potomkům, jako jsme ji od našich předků převzali my. A k našim povinnostem samozřejmě patří tuhle zemi bránit i se zbraní v ruce, stejně jako je naší povinností bránit i bezpečnost našich rodin, blízkých, sousedů a všech, kdo zde žijí v míru s námi,“ řekl.

Přítomné pak upozornil, že je v Evropě i kvůli migrantům neustále méně bezpečno a zvyšuje se i riziko terorismu.

„Snaha Bruselu zvýšit bezpečnost tím, že občany postupně odzbrojí, je šílená, ale odpovídá způsobu uvažování a duševní úrovni bruselských komisařů a byrokratů,“ pustil se do unijních pracovníků a podivil se, co že tam posíláme za lidi. „Mě by v této souvislosti spíš zajímalo proboha, co za lidský materiál tam do úřadů posíláme, když výsledkem jsou stále hloupější a nebezpečnější nápady,“ nestačil se divit.

Nevynechal ani připomínku, že je ve Sněmovně zaparkovaný i zákon nutné obrany, který řeší situaci, kdy se například oběti vloupání bojí bránit, aby z toho nakonec samy nebyly popotahovány. „V noci přece nepoznáte, jestli ten, kdo vás chce přepadnout, má v ruce zbraň nebo je mistrem v karate,“ zmínil. Vládě je prý takovýto zákon „zcela šumák“ a místo toho radši řešila evropskou regulaci. 

Petici s více než stovkou tisíc podpisů, týkající se držení zbraní, byla předána Senátu již v červnu loňského roku, v letošním červenci pak zástupci organizace Liga Libe petici za ústavní právo na držení zbraně předali premiéru Andreji Babišovi a předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (oba ANO).

Petice je projevením nesouhlasu myslivců a dalších majitelů zbraní se snahou Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených.

Evropská komise omezování legálně držených zbraní zdůvodňuje bojem proti terorismu. Kritické ohlasy ale poukazují, že teroristé legálně získané zbraně ke svým útokům nepoužívají.

Petici za zbraně podepsali i prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, předseda Sněmovny Radek Vondráček a šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) i jeho zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera (ODS).

Česko kontroverzní evropskou směrnici značně kritizovalo a obrátilo se i k Soudnímu dvoru Evropské unie, zde však se svou žalobou neuspělo.  

Počet držitelů zbrojního průkazu u nás přesáhl hranici tří set tisíc, přičemž množství zbraní se odhaduje kolem jednoho milionu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Levná d*vka, naše vláda.“ Vrbětice: Slavný vědec odkryl důvody

10:18 „Levná d*vka, naše vláda.“ Vrbětice: Slavný vědec odkryl důvody

Podle fyzika Luboše Motla je načasování skandálu ohledně výbuchu ve Vrběticích více než výmluvné a s…