VIDEO Nemůžu se učit do školy, musím zachraňovat planetu. Dívka blokovala dopravu, strážníci s ní zametli

12.05.2021 20:50

V úterý odpoledne blokovala další mladá klimatická aktivistka dopravu v Brně. Příznivkyně hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), které bojuje za ochranu klimatu, si klekla doprostřed silnice na frekventované křižovatce u hlavního nádraží v bezprostřední blízkosti služebny městské policie. Na výzvy strážníků, aby místo opustila, nereagovala, případ tak bude mít dohru u správního orgánu, informoval Týdeník Policie.

VIDEO Nemůžu se učit do školy, musím zachraňovat planetu. Dívka blokovala dopravu, strážníci s ní zametli
Foto: Repro Facebook Extinction Rebellion
Popisek: Klimatická aktivistka blokuje dopravu v Brně
reklama

Protest devatenáctileté Anny, která se odvážně posadila s transparentem doprostřed rušné brněnské silnice, trval jen několik desítek sekund. Chvíli poté, co se usadila pod viaduktem před blížící se vozidlo, všimla si jí projíždějící hlídka městské policie.

Nejprve byla strážníky vyzvána, aby silnici opustila, a když zákonné výzvy nerespektovala, odvedli ji na chodník. Žena je podezřelá z neuposlechnutí výzvy úřední osoby a z porušení dopravních předpisů, případ proto bude mít dohru u správního orgánu.

Svým velkým kartonovým transparentem chtěla veřejnost upozornit na klimatickou krizi. „Jsem zděšena, že místo učení tu musím upozorňovat na klimatickou krizi,“ hlásal nápis na jejím transparentu.

Foto facebooková stránka Extinction Rebellion Česká republika

Anketa

Na čí straně stojíte v izraelsko-palestinském konfliktu?

hlasovalo: 15620 lidí
V posledním dubnovém týdnu na sebe spolek Extinction Rebellion upozornil kontroverzní akcí v Mladé Boleslavi. Zachránit planetu se zde snažil aktivista říkající si „Alžbětko“, který se vrhl přímo před ekoautobus s transparentem s nápisem, že „je zděšeno“, kolik utrpení způsobuje klimatická krize. „Je zděšeno“ měl na kartonu od krabice napsáno záměrně, neboť se necítí být ani mužem, ani ženou.

Někteří čeští klimatičtí aktivisté již delší dobu vydírají banky, aby přestaly poskytovat služby svým klientům, které aktivisté označí za nevhodné. Nátlak na banky je i v zahraničí stále rozšířenější a protesty již například dovedly třetí největší českou banku, ČSOB, již vlastní belgická KBC, k rozhodnutí přestat financovat uhelné odvětví a energetiku.

Čeští členové hnutí Extinction Rebellion, Rebelie proti vyhynutí, radostně před pár dny oznámili, že například pojišťovna Allianz přestane po jejich nátlaku pojišťovat uhelné projekty v elektrárnách Počerady a Chvaletice, což považují za velký úspěch. Hnutí je známé nejen pro své akce zahrnující například blokaci dopravy (včetně té veřejné), vyráží také před banky, kde přelepuje několik bankomatů.

„NEPOUŽÍVAT!“ dočítají se pak lidé na rudých nálepkách na bankomatech, které aktivisté polepili. Pod upozorněním umísťují vysvětlivky, že lidé nemají vybírat své peníze, jelikož bankomat dané banky „podporuje těžbu uhlí, a aktivně tak přispívá k prohlubování klimatické krize“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnus, on jmenoval Romy!!! Šlachta si udělal nepřátele. Jde o sociální dávky

10:09 Hnus, on jmenoval Romy!!! Šlachta si udělal nepřátele. Jde o sociální dávky

Romea se důrazně vymezila proti bývalému elitnímu policistovi Robertu Šlachtovi, který v lednu 2021 …