VIDEO Nepovolené vniknutí za účelem spáchání trestného činu, varuje Slonkovou s Kubíkem Erik Best. A pronáší jasná slova o Babišově budoucnosti

19.11.2018 18:13

HORKÉ TÉMA Jak to bylo s příběhem Rusa Protopopova o výletě s Babišovým synem na Krym a východní Ukrajinu? Nakolik uvěřitelná je verze novinářů Slonkové s Kubíkem, nebo naopak vysvětlení premiéra Babiše? Odpovědi na řadu nesrovnalostí se ve studiu PL TV v pořadu Horké téma snažil najít politický analytik Erik Best.

VIDEO Nepovolené vniknutí za účelem spáchání trestného činu, varuje Slonkovou s Kubíkem Erik Best. A pronáší jasná slova o Babišově budoucnosti
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Erik Best v pořadu Horké téma

Po prvotním přečtení toho, co původní reportáž Slonkové a Kubíka přinesla, měl Erik Best podle svých slov dojem, že jak Babiš mladší, tak jeho matka chtějí záměrně jít proti premiérovi. „Už jsem si myslel, že bude vyškrtnut z dědictví a takové věci. Měl jsem pocit, že jde o opravdový problém v rodině. Potom, co jsem viděl přímo to video, bylo jasné, že je to trošku jinak, byla to mediální manipulace,“ uvádí analytik Best.

Stejně tak byl podle jeho slov problém s tím, zda Babiš junior skutečně souhlasil či nesouhlasil se zveřejněním videa. „Je zajímavé, že se odkazují na to, že používat skrytou kameru v České republice je legální. Přitom byli ve Švýcarsku. Fakt, že je něco legální u nás, nemusí znamenat, že je to legální někde jinde. Třeba tunelování je v České republice legální, zatímco ve Švýcarsku šest Čechů bylo odsouzeno, a zde je důkaz, že ne vždy platí stejné zákony,“ narážel na vývoj v kauze Mostecká uhelná.

„Vidím to tak, že ti dva novináři neupozornili, že natáčejí, a jestli k tomu dal souhlas zpětně, nevíme. Otázkou je, do jaké míry je Babiš junior vůbec způsobilý takový souhlas dát. Sami ti reportéři říkali, že pan Babiš mladší je úplně normální, komunikuje atd. Pak jsme zjistili, že je vážně nemocný a není to tedy úplně tak, jak to bylo prezentováno,“ míní Erik Best.

Nabízí se otázka, zda je syn premiéra skutečně tak nemocný, jak je oficiálně uváděno. Důkaz zveřejněn nebyl, zatím jde o tvrzení. „Viděl jsem rozhovor s panem Höschlem (psychiatr, šéf Národního ústavu dušeního zdraví, pozn.red.), který je vázán mlčenlivostí, ale víceméně dal najevo, že pan Babiš mladší byl u něj v ústavu a platí to, co bylo řečeno v médiích.“

„Kladu si otázku, zda ti dva reportéři mají přistup ke spisu a zda věděli, že existuje podezření, že je nemocný, a šli do toho s tím vědomím. Nebo zda se rozhodli, že i přesto chtějí udělat velkou aféru. Komerčně by to bylo logické. Pokud se na to podíváme z hlediska, co udělat, abychom měli největší senzaci, získali největší počet diváků a způsobili největší politickou škodu, pak to dává smysl. Jestli do toho ale šli s tím, že věděli, že je psychicky nemocný, a později skrývali skutečnost, že to věděli, je to eticky skutečně problém,“ konstatuje politický analytik.

Dost závažný je prý způsob, jak byl rozhovor s Babišem mladším natočen. „Sledovali nějakou paní a okoukali od ní přístupový kód do budovy, což je nepovolené vniknutí za účelem spáchání trestného činu,“ popisuje Best s tím, že nahrávání či natáčení někoho bez jeho souhlasu je ve Švýcarsku nelegální podle trestního zákona. Otázkou podle něho je, zda zjištění, která ze Švýcarska novináři Slonková s Kubíkem přivezli, svou závažností nemohou přebít metody, jejichž pomocí všechno zjistili.

Celý pořad s Erikem Bestem sledujte ZDE.

Co se týče příběhu kolem Petra Protopovova a výletu na Krym a východní Ukrajinu, je to podle Besta celé divné. „Také je možné, že syn je nemocný jen trochu, ale ne dost na to, aby byl uzavřen proti své vůli. Takže je teď s maminkou. Proč nemají vilu atd., to nevím. Netuším, jak probíhal rozvod apod. Myslím, že každý z nás má v rodině nějaké podivnosti a nikdo by o tom nechtěl veřejně mluvit,“ pokračuje Best v pořadu TV ParlamentníListy.cz Horké téma.

Vyprávění celého příběhu ze strany Petra Protopopova je prý sice zajímavé, ale z politického hlediska není důležité. „Dělá to na mě dojem, že jde o člověka, co se o kluka staral, příliš to neuměl, nedostával instrukce, protože otec měl asi jiné starosti. Pan Babiš sice říká, že je pro své děti ochoten udělat cokoli, myslím, že dennodenně dělá ale málo. Jak jinak by to mohlo být? Je to premiér a zároveď řídí svou firmu, kterou už nevlastní. Ano, je to podivné, ale trošku to zapadá do celého scénáře. Pan Babiš mladší není nemocný natolik, aby mohl být v nějakém ústavu proti své vůli, ten Rus se ho snažil bavit. Nešlo to tady, tak odjeli na Krym,“ uvádí s úsměvem na tváři Erik Best.

Anketa

Co soudíte o Miroslavu Kalouskovi?

hlasovalo: 35398 lidí

Do jaké míry bylo cestování Andreje Babiše mladšího v době, kdy policie měla provádět nějaké úkony v rámci vyšetřování, náhodné, mělo zabránit jeho výslechu, zda ho chtěl premiér chránit před mediálním zájmem, to je legitimní politická debata. Zda je to důvod pro pád vlády, na to dostaneme odpověď v pátek,“ odkazuje na hlasování o nedůvěře vládě. 

„Babiš se na celou věc podle mě dívá takto: Dobře, něco jste vyšťourali. Převzal jsem 200 firem a vy jste si vybrali právě tu jednu firmu, kde figurovaly mé děti. Každý tuší, že ostatní transakce nebyly vždycky tak čisté, ale našli tu jednu. Z tohoto hlediska chápu, že je naštvaný. Pravda ale samozřejmě je, že to byl právě on, kdo se rozhodl, že farmu budou spoluvlastnit. Pravda je také to, že to byl pan Chovanec, kdo rozhodl si vybrat Čapí hnízdo a jít proti němu. Možná i kvůli tomu, že tam figurovaly děti. Každý ví, že v mafii to tak nemá být, že děti mají stát stranou. Babiš to vidí tak, že jeho rivalové nedodržují mafiánská pravidla, a je naštvaný kvůli tomu (směje se),“ uvádí Erik Best.

Zároveň pochybuje, že by za případem a rozpoutáním aktuální kauzy mohli stát Američané kvůli jaderné energetice, jak naznačovaly některé spekulace. „Vidím to tak, že pan Babiš se v této věci zatím schválně nerozhoduje, zatím nic nepadlo a jako obchodník čeká na možná lepší nabídku. Že by ho teď kvůli tomu chtěli odstranit, si nemyslím. Je to spíše poslední šance pro Babišovy staré rivaly z ČSSD,“ má jasno.

„Andrej Babiš je v ohrožení, ale asi to ustojí. Ti, co s tím přišli, budou zklamaní a s další snahou (odstranit Babiše, pozn. red.) budou muset počkat, aby lidé zapomněli. Teď jsme nějaký čas na Čapí hnízdo zapomněli a pak s tím přišli. To bylo efektivní, dobré. Ale kdyby to otevřeli s dalším pokusem za tři měsíce, je to málo, budou muset čekat třeba osm měsíců a to je dlouhá doba,” uzavřel v TV studiu serveru ParlamentníListy.cz Erik Best svůj náhled na aktuální kauzu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč jsou všichni umělci liberální levičáci? Protože jsou nevzdělaní blbci, přiznal prý ekonomovi ve slabé chvilce jeden z nich

12:34 Proč jsou všichni umělci liberální levičáci? Protože jsou nevzdělaní blbci, přiznal prý ekonomovi ve slabé chvilce jeden z nich

Server E15 přišel s článkem, že rocková kapela Coldplay ruší turné kvůli ekologickým důvodům. Prý si…