VIDEO Porušil Čunek zákon? Opoziční zastupitel Dvouletý vysvětoval, proč podporuje kvůli nové nemocnici stížnost k vnitru

10. 1. 2020 18:02

Opoziční zastupitel Zlínského kraje Michal Dvouletý se v rozhovoru pro server Regionalnitelevize.cz vyjádřil k opravě nemocnice. Pustil se zejména do hejtmana kraje Jiřího Čunka (KDU-ČSL).

VIDEO Porušil Čunek zákon? Opoziční zastupitel Dvouletý vysvětoval, proč podporuje kvůli nové nemocnici stížnost k vnitru
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto
reklama

Dvouletý dlouhodobě kritizuje Zlínský kraj, respektive hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka (KDU-ČSL), za projekt nové nemocnice. Také rozporuje schopnost kraje financovat ten projekt a kritizoval i způsob schválení projektu, které aktuálně prověřuje Ministerstvo vnitra, jestli to bylo, či nebylo v souladu se zákonem.

„Jsem přesvědčen o  tom, že pan hejtman Čunek nepostupuje od samého začátku naprosto transparentně, a řekl bych, zodpovědně. Protože vedení kraje dostalo již na konci roku 2017 za úkol vypracovat koncepci zdravotnictví. Abychom věděli, co a jak dál s krajskými nemocnicemi. Téhle koncepce se pan hejtman doposud vyhnul, žádná taková koncepce neexistuje, místo toho jsme dostali začátkem roku 2018 na stůl jakési shrnutí, které ani na kousku nemluvilo o nové nemocnici, pouze a jenom řešilo vlastně fúzi a sloučení všech okresních nemocnic. Bylo trošku s podivem, že půl roku poté pan hejtman Čunek začal do médií představovat svoji pohádku o nové krajské nemocnici někde v Malenovicích. Pro všechny zastupitele i pro veřejnost to bylo velké překvapení a i přes  velké argumenty, které za milionové částky z krajského rozpočtu nechal vypracovat, tak zastupitelstvo v červnu loňského roku řeklo, že s tímhle investičním záměrem nesouhlasí,“ sdělil úvodem Dvouletý.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

To, co se pak odehrálo v prosinci, je skutečnost, že hejtman Čunek dle jeho slov násilným způsobem pomocí přeběhlíků a kolegů zastupitelů, kteří změnili názor, nechal prohlasovat investiční záměr na novou nemocnici. „Pokládám to za velmi podpásové a velmi netransparentní, protože jde o historicky největší investici v historii Zlínského kraje. Myslím si, že by mělo být všechno zpracováno postupně, nikoliv touto násilnou metodou,“ uvedl. 

Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) hlasování o nemocnici, která by měla stát asi osm miliard korun, neplánovaně zařadil do programu prosincového zastupitelstva krátce před jeho skončením. O investičním záměru pro stavbu nemocnice hlasovali krajští zastupitelé už na konci června, koalice však byla tehdy rozdělená a projekt, který Čunek prosazuje, dostatečnou podporu nezískal. Ani v prosinci nepostupovala koalice jednotně, návrh ale získal nejtěsnější možnou většinu. Z koalice byli pro zástupci KDU-ČSL, STAN a dva zastupitelé z ODS, z opozice dva zastupitelé SPD a jeden z ČSSD.

Způsob, jakým Čunek projekt prosadil, kritizují někteří zástupci opozice, například také radní města Kroměříže. Krajský opoziční zastupitel Tomáš Pajonk (Svobodní) pak podal podnět k Ministerstvu vnitra, aby prověřilo zákonnost Čunkova postupu a zda nebyl popřen zákon o krajích. Stejně učinilo i krajské předsednictvo ČSSD. Čunek již dříve ČTK řekl, že postup byl zcela v pořádku.

Dvouletý se sice domnívá, že se o projektu debatovalo dlouho, na druhou stranu vedení kraje mělo úkol, aby vypracovalo studii, která řekne, za kolik peněz a jakým způsobem je možné modernizovat současné krajské nemocnice Tomáše Bati. Z tohoto úkolu se podle něj Čunek také vyzul. „Asi se bál, co by tato studie zjistila,“ řekl.

Nyní je podle něj na Ministerstvu vnitra, aby posoudilo, jestli Čunkův přístup na zastupitelstvu byl v souladu se zákonem, nebo ne. „Vyčkejme jeho rozhodnutí. Já se domnívám, že pokud nebyl nezákonný, tak byl minimálně neslušný vůči veřejnosti a vůči občanům Zlínského kraje,“ dodal. 

Kriticky se pak Dvouletý vyjádřil i ke koncepci dopravy, která je dle jeho slov zpackaná. „Doprava bude dražší, než tomu bylo doposud. Každý občan Zlínského kraje ze svých daní bude přispívat částkou asi 2300 korun ročně,“ míní Dvouletý. A kritizoval například zvýšení tzv. vlakokilometrů, což považuje za zbytečné. 

„Nikdo také neví, kolik to bude stát. Peníze za prodané jízdenky jsou nově příjmem Zlínského kraje. A nikdo, ani ten soukromý dopravce není vlastně přímo motivován k tomu, aby dohlížel na to, že skutečně všichni cestující například v té regionální železniční dopravě budou mít tu platnou jízdenku. A těch případů se množí velmi hodně,“ dodal Dvouletý. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Cikáni mi rozmlátili hubu, kde jste byli?!“ Zaplaťte a jděte, řekla policie. A dál? Hamáček se osype

11:00 „Cikáni mi rozmlátili hubu, kde jste byli?!“ Zaplaťte a jděte, řekla policie. A dál? Hamáček se osype

Buď začíná přibývat otevřených restaurací a hospod nebo alespoň incidentů s nimi. Kromě restaurace U…