VIDEO Rusko je bezpečnostní hrozbou pro Evropu, uvedl topkař Ženíšek. A začalo to lítat

27.09.2017 15:22

Devět politiků si sedlo k jednomu stolu a debatovali o směřování české zahraniční politiky. V debatě to pořádně jiskřilo, třeba když došlo na vztah Česka k Rusku nebo k Číně.

VIDEO Rusko je bezpečnostní hrozbou pro Evropu, uvedl topkař Ženíšek. A začalo to lítat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Asociace pro mezinárodní otázky uspořádala debatu lídrů politických stran na téma směřování zahraniční politiky v příštích čtyřech letech. Debatu vedl moderátor Českého rozhlasu Michael Rozsypal, který ve studiu přivítal šéfa Pirátů Ivana Bartoše, 1. místopředsedu TOP 09 Marka Ženíška, ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), místopředsedu ODS Martina Kupku, Petra Štěpánka za Zelené, ministra obrany Martina Stropnického (ANO), Jiřího Kobzu z SPD Tomia Okamury, šéfa komunistů Vojtěcha Filipa a Lukáše Kauckého z ČSSD.

Hned na úvod se moderátor zeptal, zda hosté souhlasí s pokračováním západních sankcí vůči Rusku, dokud tato země neopustí obsazený Kry\m. Většina politiků se vyjádřila pro pokračování, proti byli jen komunista Filip a politik za SPD Kobza.

Pak se Rusku věnovali na širším prostoru. Ministr Stropnický má za to, že by EU měla připravit novou strategii v oblasti vztahů s Ruskem. Člen vlády má za to, že by EU měla tlačit na plnění dohod Ruska a Ukrajiny. „Ale jakkoli jsem řekl, že chci ty sankce udržet, tak si myslím, že si každý přeje, aby se ta situace posunula,“ konstatoval Stropnický. V posun věří třeba po ruských volbách na jaře.

Sociální demokrat Lukáš Kaucký volal spolu se Stropnickým po zachování dialogu s Ruskem, ale je nutno k němu přistupovat obezřetně. Pirát Bartoš podotkl, že náš obchod s Ruskem není nijak slavný a rozhodně by nebylo správné se této zemi klanět. Podle Štěpánka bychom měli reagovat také na dezinformační kmpaně, které Rusko spustilo jak uvnitř EU, tak doma o EU. „Měli bychom si také uvědomit, že do Ruska míří 1,8 % českého exportu, takže já dávám jednoznačně přednost lidským právům,“ zaznělo z úst Petra Štěpánka (Zelení).  

Topák Ženíšek byl vůči vůči Rusku podstatně tvrdší. „Rusko je bezpečnostní hrozba pro Evropu jako takovou, proto musí každý rozumný člověk sankce podpořit. Když se podíváme, jak to začalo, tak Rusko odešlo od jednacího stolu s NATO a bylo to Rusko, kdo si vzal kus cizího území,“ řekl jasně Ženíšek. Kupka dával Ženíškovi za pravdu. Politik ODS má za to, že nesmíme zapomínat na naše historické zkušenosti s Ruskem a nesmíme zapomínat na to, že ruský prezident Vladimir Putin o Ukrajině lhal, ale nesmíme také zapomínat na to, že čeští podnikatelé mají v Rusku také své zájmy.

Komunista Filip se postavil jasně proti sankcím, protože podle jeho názoru nikdy nikam nevedly. Vedle toho jsou nastaveny tak, že na nich vydělávají Spojené státy a Evropská unie ztrácí. Nemluvě  o tom, že se Filipovi zdá nesmyslné podporovat „podivný polofašictický režim“. „To soudím podle toho, jak se ten režim chová k vlastním občanům,“ doplnil Filip.

„Já jsem měl možnost zažít sankce uvalené na jednu zemi – na Írán. Já jsem tam byl a ty sankce nikam nevedly. Jediný efekt, který přinesly, byla ztráta trhu pro naše firmy.“ Kobza z SPD se postavil na stranu komunisty. Poukázal na to, že se hodně mluví o dodržování lidských práv v Rusku, ale o situaci v Saúdské Arábii se raději moc nemluví. Tak jako tak musíme s Ruskem počítat jako s obchodním partnerem.

Došlo také na Čínu. Ministr kultury Daniel Herman naznačil, že Číně příliš „podlézáme“, což rázně odmítl sociální demokrart Kaucký. Prý rozhodně neklečíme před Čínou na kolenou a neškemráme o čínské investice. Štěpánek byl vůči Číně podstatně kritičtější. „Investice Číny v České republice představují 3 miliardy. Naproti tomu u Japonska je to 120 miliard a Jižní Korea 77 miliard. Já nejsem proti investicím z Číny, ale aychom to tady glorifikovali, tak to ne,“ zdůraznil Štěpánek (Zelení)..

Kobza (SPD) byl vůči Číně smířlivější, stejně jako k Rusku. Pokud bychom tolik netrvali na lidských právech, mohli bychom s Čínou obchodovat víc. Tím ovšem zvedl ze židle ministra Stropnického. „Já mám pocit, že se zapomíná, co jme zažili před rokem 1989. Bez toho, abychom netrvali na lidských právech, bychom tady ani nemohli sedět a nemohli tady diskutovat,“ rozčiloval se ministr obrany Stropnický.

Pirát Bartoš mu dal za pravdu.

Kupka připomněl, že s Čínou obchoduje také Německo, ale kancléřka Angela Merkelová v této zemi opakovaně mluví o lidských právech. Obchod s Čínou tedy máme rozvíjet, ale na lidská práva zapomínat nemáme. Ženíšek dokonce varoval, před politikou všech azimutů, „Jak ji často prosazuje náš pan prezident,“ varoval Ženíšek s tím, že bychom neměli být mostem mezi USA, EU, Ruskem a Čínou, protože po mostech se šlape. „Nesmíme zapomínat na to, co bylo pro Českou republiku typické, a to je důraz na lidská práva. Byl to důraz na lidská práva. Ti, kteří to dneska nechtějí, tak nenabízejí žádnou jinou značku,“ konstatoval Ženíšek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

11:34 Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

Může záklek na krk někoho udusit? Tuto otázku se rozhodl zodpovědět reportér ČT Richard Samko pro vš…