Slavný český herní vývojář Daniel Vávra, který v minulém týdnu natočil video o koronaviru, co si o situaci myslí, jak se chovala česká vláda a jaké bude mít pandemie následky, vyzkoušel si tedy roli youtubera. Dnes vydal tento slavný Čech další video, kde opět téma koronaviru dominovalo. Dnes ovšem trošku z jiné perspektivy.
„Takže přátelé, opět vás vítám. Nečekal jsem, že to bude tak brzo ani. Ani jsem neplánoval, že bych něco tak rychle řekl. Dneska mě namotivovaly k tomu, abych něco řekl ještě, dvě věci. Jednak jsem se dozvěděl nějak zajímavý věci o tom, co se děje v Číně, a jednak jsem viděl další, poměrně jako debilní řeči docela vlivných lidí na internetu, který se začaly sdílet. Přišlo mi to oboje dvoje dost zajímavý na to, se o to podělit,“ uvedl Vávra.
„Jenom bych podotkl, že nejsem žádný epidemiolog, takže to, co vám budu říkat, je jen nějaký shrnutí věcí, co jsem se dozvěděl, jsem si je přebral a podařilo se mi je nějak získat a je to nějaký pokus můj přeložit to do pokud možno srozumitelné řeči lidem, kteří nemají čas si to zjistit sami nebo nemají takový možnosti se dozvědět to co já přes moje kontakty třeba,“ pokračoval a přešel k věci.
„Já jsem dneska četl takovou poměrně apokalyptickou vizi něčí, že by bylo skvělý to nechat promořit, protože nám vlastně ta opatření ničím nepomůžou a no, tak nějaký oběti budou, ale že vlastně ty oběti způsobený tím, že necháme potopit ekonomiku, budou jako mnohem horší, takže bychom to jako měli nechat být, protože vlastně nevíme, co se vlastně stane, a že stejně ty testy nemáme a takovéhle věci. Byla to taková snůška podivných blábolů, šokovalo mě, že to bylo od člověka, který má velmi dobré vzdělání, a řekl bych, že bude schopný si sehnat lepší data, já netvrdím, že moje data mají patent na rozum, takže vyjádřeme se ke dvěma věcem.
Za a) že je vlastně jedno, kdybychom tomu nechali volný průběh, že to aspoň všichni dostanou a budeme imunní, a když to neuděláme, tak to položí ekonomiku. Začnu tím druhým. Současné odhady jsou od různých bank a analytiků, že ekonomický propad bude někde mezi deseti až patnácti procenty, a to včetně Itálie. Mně to přijde docela málo, ale kdo jsem já, abych to posuzoval, na to fakt nemám žádnou odbornost. Každopádně mi přijde, že když se dost analytiků shodne na tom, že když ten propad bude v řádu jednotek desítek procent, tak to pořád není na položení ekonomiky. To je jedna věc.
Samozřejmě spousta lidí vidí to, co se děje drobným podnikatelům, hospodám, mnoha službám a tak, a i když je to smutný to tak říct, tak to není ta nejvíce klíčová páteř naší ekonomiky a samozřejmě jsou nejohroženější, je to samozřejmě špatný, ale vlastně pomoct těmto podnikům je pro ten stát jednodušší než dělat nějaký velký koncerny nebo něco takového asi. V tomto státu je přes pět milionů zaměstnanců nebo pracujících lidí a máme 60 % ve službách, ale řekl bych, že v těchto malých podnicích to nebude taková tragédie a ten celkový propad, který se predikuje, tak je sice průser jak vrata, ale pořád to není něco, že to zlikviduje celou ekonomiku. Další věc je, a na to už jsou studie, že chytří lidé, kteří se v tom vyznají víc než já, pravděpodobně i víc než ti lidé, co píší o tom, že je lepší to promořit, se snažili udělat nějakou analýzu, jestli je to lepší promořit a obětovat nějaký lidi s tím, že když potopíme ekonomiku, tak vzniknou oběti na životě taky, protože to, když nebudou peníze a stát zbankrotuje, by jistojistě směřovalo k tomu, že zdravotnictví bude mít potíže, lidi budou mít osobní potíže, budou páchat sebevraždy, ten stát bude v horší kondici, díky čemuž i ti lidi budou v horší kondici, takže třeba stoupne úmrtnost a sníží se věk dožití a podobný věci. To by se samozřejmě mohlo stát, nicméně když tu studii spočítali, tak zjistili, že to tak úplně není, že ekonomické dopady promoření jsou stejné, jako když to teď omezíme až na to, že k tomu se připočítávají ti mrtví navíc. To znamená, že když teď uděláme nějaký radikální omezení, tak přiškrtíme víc ekonomiku, což má jistě negativní dopady na tu ekonomiku, ale kdybychom to nechali promořit, tak ti lidi, kteří by byli najednou hospitalizováni, tak by vytvořili takovou ekonomickou škodu, která se vyrovná tomu přiškrcení ekonomiky. Jsou to odhady, ale viděl jsem to z různých dvou zdrojů, co to počítali, a oběma to vyšlo stejně, že ty ekonomický dopady jsou stejný, ale v tom případě promoření zemřou desítky tisíc lidí navíc, což někdo poznamenal vtipně na internetu, OK, jestli jste pro to, aby se někteří lidi obětovali, tak můžete mi napsat nějaký lidi, na kterých vám teda nezáleží? U kterých byste to byli ochotni udělat? Napište mi tady seznam, jestli to má být vaše babička, strejda nebo koho byste vy obětovali? Já bych řekl, že to je otázka poměrně dobrá, protože takový všeobecný kecy, že necháme někoho obětovat, ono to v tom domově důchodců pomře a bude klid, je úplně zrůdná myšlenka a ten člověk by si měl nafackovat. To je ta jedna věc,“ shrnul Vávra.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: tle