VIDEO Ukázali jsme vám dokument o podpoře legální migrace Afričanů do Evropy, který podepsal Metnar. A takto na něj reagoval Babiš

08.05.2018 18:26

Šéf ČSSD Jan Hamáček a trestně stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se sešli k dalšímu jednání o budoucí koalici. Po jednání předstoupili před novináře. Babiš se vyjadřoval i k informacím serveru ParlamentníListy.cz, jenž informoval o deklaraci, kterou v africké Marakéši podepsal český ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar. Deklarace se zabývá také migrací obyvatel Afriky do Evropy. Babiš důrazně odmítl, že by jeho vláda migraci do EU jakkoli podporovala.

VIDEO Ukázali jsme vám dokument o podpoře legální migrace Afričanů do Evropy, který podepsal Metnar. A takto na něj reagoval Babiš
Foto: screen
Popisek: Andrej Babiš před novináři v Lánech.

Ve středu 2. května se v marockém městě Marakéši uskutečnila 5. ministerská konference euro-afrického dialogu o migraci a rozvoji. Česko zde reprezentoval ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar, který jako zástupce Česka podepsal akční plán na roky 2018 až 2020. Naproti tomu maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó dokument odmítl podepsat, protože podle jeho názoru odporuje zájmu Maďarska i celé Evropy, protože legitimizuje příliv migrantů do Evropy.

Ministerská deklarace z Marakéše rovněž vyzývá k organizování pravidelné „řádné migrace“ z afrických zemí do Evropy. Zejména mladých lidí a žen. Na mnoha místech se akční plán hlásí k podpoře takovéto mobility. Od podpory různých stáží Afričanů v Evropě přes studentské pobyty až po zapojení na trhu práce. Signatářské státy jsou v něm vyzývány k úpravě vízového režimu, tak aby tyto typy migrace více podpořily.

A co na to Andrej Babiš? Prý jde o dezinformaci. „Já bych se s dovolením nejprve vyjádřil k dezinformacím, které zase běhají po netu. Některé servery uvedly, že jsme podepsali nějakou dohodu o přijímání uprchlíků. V Marakéši,“ začal Babiš. Jeho slova přinesly Hospodářské noviny na videu na sociální síti Facebook.

„Takže prosím vás, je to zase sprostá lež,“ nebral si poté servítky předseda vlády. Já bych strašně rád ubezpečil všechny, že my jsme skutečně nepodepsali žádnou deklaraci, kde bysme vítali migranty. Opak je pravdou. Ten dokument obsahuje nové závazky afrických států v boji proti nelegální migraci a organizovanému převaděčství,“ zdůraznil Babiš.

Mezi nové závazky patří i závazek posílit ochranu státních hranic, dále posílení policejní spolupráce a výměna informací. Vláda dělá všechno pro to, aby zabránila ilegální migraci. To, že se k tomu nějak vyjadřuje Maďarsko, je věc Maďarska. Nikoli české vlády.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mpTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Muselo se to vědět.“ Lukáš Pollert poté, co mu fakta dávají za pravdu

16:00 „Muselo se to vědět.“ Lukáš Pollert poté, co mu fakta dávají za pravdu

Lékař a olympionik Lukáš Pollert se v rozhovoru pro RadioUniversum.cz vyjádřil ke covidu-19. Podle j…