VIDEO Velvyslanec USA Andrew Schapiro a další čtyři ambasadoři v ČR spustili tuto kampaň

23.01.2016 14:24

Šestitýdenní protikorupční kampaň zahájila velvyslanectví Kanady, Jižní Koreje, Norska, Británie a USA v České republice. Jejím cílem pod záštitou všech pěti velvyslanců je sdílet zkušenosti s bojem proti korupci ve všemožných oblastech, přičemž v každém z následujících šesti týdnů budou ambasády zmíněných zemí prostřednictvím sociálních sítí vydávat informace ke každému jednomu tématu.

VIDEO Velvyslanec USA Andrew Schapiro a další čtyři ambasadoři v ČR spustili tuto kampaň
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Velvyslanci se chtějí zaměřit například na zákon o státní službě, ale v úmyslu mají i státní zástupce či veřejné zakázky. V prvním týdnu bude na programu financování politických stran.

„Kampaň je součástí naší společné dlouhodobé snahy podporovat transparentnost a odpovědnost,“ uvedlo americké velvyslanectví ve společné tiskové zprávě. K té navíc jednotliví velvyslanci přidali i svou motivaci podpořit projekt ve společném videu s názvem „Proč bojujeme proti korupci“.

Posílí to důvěru veřejnosti v demokracii

Například americký velvyslanec Andrew Schapiro, který je u nás znám především díky neshodám s prezidentem Milošem Zemanem, na videu říká, že korupce je pro velvyslanectví důležitým tématem, protože chce zlepšovat obchodní vztahy mezi Českem a USA. „Abychom to mohli dělat, musíme být schopni říci americkým investorům, že podnikatelské prostředí je tu skutečně otevřené a svobodné,“ vysvětlil své důvody pro zapojení do kampaně Schapiro.

Podle norské velvyslankyně Siri Ellen Sletnerové je zase velmi důležitá role aktivních občanů a svobodných médií, protože je prý významným nástrojem v boji s podvodníky veřejnost. „Posílením transparentnosti posílíme také důvěru lidí v demokracii,“ uvedla šéfka norské diplomacie působící v Česku. O negativním vlivu korupce na demokracii ve videu mluvili rovněž kanadský velvyslanec Otto Jelinek, britská zástupkyně Jan Thompsonová a velvyslanec Jižní Koreje Mun Ha-jong.

Uvedení diplomaté nicméně podpořili protikorupční boj v České republice už předloni v prosinci, kdy vyzvali českou vládu k zintenzivnění plnění protikorupčních závazků obsažených v koaliční smlouvě a v Partnerství pro otevřené vládnutí, k němuž Česko patří od roku 2011.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jzd

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

19:29 Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

Novinář a cestovatel v trabantu Dan Přibáň se obul do lidí, kteří se nechtějí jít dobrovolně očkovat…