VIDEO Vládne tady cenzura, novináři prý zničili demokracii. Došlo i na ČT a „lynčování" Davida Ratha

24.06.2014 9:45 | Zprávy

Jsou dnes média ještě demokratická a novináři hlídací psi demokracie? O tom byl seminář s názvem Demokracie a média, který zorganizovaly občanské iniciativy. Většina přednášejících se věnovala manipulaci veřejnosti, ale také cenzuře nebo dokonce vymýšlení celých rozhovorů. Novináři se stali zuřivými podvraťáky útočící místo na zločince na rameno zákona, padlo také na semináři.

VIDEO Vládne tady cenzura, novináři prý zničili demokracii. Došlo i na ČT a „lynčování" Davida Ratha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Denní tisk, ilustrační foto

Kritice se nevyhla ani veřejnoprávní televize a její cenzura vysílaných pořadů. Padla obava nad budoucností demokracie a nad médii vyvolávající atmosféru lynče, čímž mohou být při samotném rozvoji demokracie překážkou. Orwellova kniha 1984 není žánrové sci-fi, ale proroctví, i taková tvrzení na semináři zazněla.

Jako první si vzal slovo publicista a člen Syndikátu novinářů Štěpán Kotrba. Podle něj první, co přineslo do světa pravou demokracii, byl internet. „Parta zhulenejch intelektuálů na univerzitě a parta vojenských stratégů vymyslela síť, která měla odolat jaderné válce. Jedné partě se to vymklo z rukou a druhá ji použila jako nástroj na oslovení celého světa, každého z vás,“ řekl doslova Štěpán Kotrba. Podle něj je tohle ta správná cesta. Tedy neomezený prostor, ne kradení z toho omezeného a vynucování si zoufalým křikem při teroristickém útoku nebo demonstraci vliv v soukromém prostoru někoho druhého.

„Dnes máme všichni stejnou možnost oslovit svět,“ uvedl a vysvětlil, že zatímco soukromá média mají za úkol plnit kapsy majitelů, veřejná mají uspokojovat potřeby lidí a nebýt na zisku závislá. Rozvedl také úlohu a každodenní práci novinářů. „Novinář přijde ráno do práce, na desátou na poradu, pak jde domů, kdy kouká deset nebo dvanáct hodin do monitoru a hodnotí zprávy, které vybrat. Čekat do půlnoci na schválení zákona je pravidlo, čekat do dvou do rána na rozhodnutí vlády je pravidlo,“ sdělil přítomným posluchačům na Novotného lávce v Praze ve středu v podvečer Štěpán Kotrba. Připomněl, že novináři vidí celou politiku jinak než čtenáři, protože znají politiky i v jiných situacích než za řečnickým pultem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Zuzana Koulová

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

20:30 Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

Bývalý prezident Agrární komory ČR a jeden z nejvýznamnějších českých potravinářů Zdeněk Jandejsek v…