VIDEO Všichni se mu smáli, ale dneska slaví. Nigel Farage a jeho nejsilnější výstupy

01.02.2020 16:01

Pojďme si připomenout nejslavnější momenty kariéry euroskeptika a dráždiče bruselských byrokratů, někdejšího lídra UKIP a později předsedy Brexit Party Nigela Farage. Videa dostupná na YouTube ukazují Farageovy „nejsilnější" momenty.

VIDEO Všichni se mu smáli, ale dneska slaví. Nigel Farage a jeho nejsilnější výstupy
Foto: Vít Hassan
Popisek: Britský politik Nigel Farage přijel podpořit Svobodné do Prahy
reklama

Pro mnohé excentrický šašek, pro jiné odvážný rebel, který se vzepřel Bruselu a významnou měrou se zasloužil o to, že Velká Británie ke konci ledna 2020 formálně ukončila své členství v Evropské unii – europoslanec, někdejší lídr UKIP a později předseda Brexit Party Nigel Farage.

Když Farage vystoupil se svým prvním projevem coby britský europoslanec po referendu o brexitu, které dopadlo pro odchod Britů z Evropské unie, europarlament na něj naštvaně bučel. Do Farage se rovněž opřel známý německý sociální demokrat Martin Schulz.

Legendární jsou i Nigelovy přestřelky s evropským politikem, Belgičanem Guy Verhofstadtem. Na půdě europarlamentu se střetli mnohokrát, leckdy i v odlehčené formě. „Belgie není národ, je to umělý výtvor,“ zaútočil Farage na půdě evropského parlamentu předloni. „Pravda je, že jsou tu dvě části Belgie, mluví odlišným jazykem, intenzivně se nemají rády. Nemají žádnou národní rozhlasovou stanici, žádnou státní televizi," rozpráví Farage, zatímco Verhofstadt kroutí hlavou s rukama založenýma křížem. „Belgie není stát a možná proto chcete předávat stále více pravomocí na evropskou úroveň. Jestli jde o Belgii, tak je to v pohodě, ale volby prohráváte. Brexit je první cihlou ze zdi,“ uvedl Farage předloni.  

S Verhofstadtem se Farage střetl například v otázce zřízení společné evropské armády, což britský europoslanec označil za „nebezpečnou fantazii“, zatímco Verhofstadt myšlenku prosazoval.

V roce 2011 vyvolal Farage v europarlamentu poprask, když v debatě věnované kritizovanému maďarskému mediálnímu zákonu podpořil maďarského premiéra Viktora Orbána a Evropskou unii přirovnal k centralizovanému sovětskému systému. Orbána vyzval k tomu, aby bojoval za demokracii.

V červenci se Farage v europarlamentu rovněž střetl s novou předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. „Díky bohu, že odcházíme,“ vmetl Farage do tváře von der Leyenové.

„Přesně, jak jsem předpokládal, že se stane, Brexit Party v těchto evropských volbách v Británii drtivě zvítězila,“ nechal se slyšet Farage. „Vracím se zpět do místa, které bylo zahanbeno a poníženo,“ otřel se v europarlamentu o tuto evropskou instituci.

„Ona chce budovat centralizovanou, protidemokratickou, vylepšenou verzi komunismu, ve které národní parlamenty nebudou mít jakoukoliv váhu,“ vypálil na adresu von der Leyenové, načež se z lavic europarlamentu začaly ozývat hlasité projevy nesouhlasu.

Pikantní konec Nigela Farage v europarlamentu pak ilustruje i jeho eskapáda s vlaječkami, kdy byl kvůli porušování pravidel jednání odstřihnut od mikrofonu – poslanci jeho strany pak odcházeli ze sálu Evropského parlamentu s máváním britskými vlajkami.

To, že Farage je komplikovaná osobnost obestřená notnou dávkou kontroverze, dokazují i incidenty, kdy se stal terčem útoku svých politických odpůrců. V roce 2014 to například Farage během své předvolební kampaně „koupil vejcem“ v britském Nottinghamu.

V roce 2019 pak „šašek“ Farage byl trefen mléčným koktejlem od jednoho z odpůrců během své předvolební kampaně v britském Newcastlu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jok

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Chybí vám uvědomění.“ Tomáš Klus: Lid musí pochopit, co k němu umělci chtějí dostat

8:45 „Chybí vám uvědomění.“ Tomáš Klus: Lid musí pochopit, co k němu umělci chtějí dostat

Po volbách bude líp, myslí si hudebník Tomáš Klus, který se už stal politickým aktivistou a jeho dal…