VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví o Zemanovi, silách zla a házení granátů. Zamíchal do toho i Čapka s Havlem

30.01.2019 15:54

Europoslanec Luděk Niedermayer si povídal o EU se Zdeňkem Svěrákem. Slavný herec a jeden z tvůrců českého velikána Járy Cimrmana si posteskl, že síly zla rozdělují naši společnost, síly zla se tváří jako vlastenci, ale ve skutečnosti pošlapávají odkaz pravých vlastenců, odkaz lidí, kteří položili třebas i svůj život za to, abychom žili v demokracii a v blahobytu, v jakém dnes žijeme. A můžeme za to poděkovat i Evropské unii.

VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví o Zemanovi, silách zla a házení granátů. Zamíchal do toho i Čapka s Havlem
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Zdeněk Svěrák je český dramatik, scénárista, herec a autor písňových textů
reklama

Zdeňku Svěrákovi se zdá, že Češi, Moravané a Slezané mají v povaze na něco si pořád stěžovat. Stěžují si především na vrchnost, která rozhodla něco za ně, ať už to byl císař pán ve Vídni nebo komunisté v Kremlu, potažmo v Praze. Ale v demokracii už asi opravdu o věcech rozhodujeme my sami, s čímž se podle Svěráka někteří naši spoluobčané nedokážou srovnat. A tak si našli „zlý Brusel“, na který chtějí ledacos svést. Dělají to i někteří politici.

Jako by všichni tihle lidé zapomněli, že i my si volíme své zástupce do Evropského parlamentu, kteří tam naším jménem promlouvají, naším jménem jednají a naším jménem hlasují. Někteří Češi to ale nechtějí vidět a raději naslouchají lidem, kteří to s demokracií nemyslí vážně. Místo toho ji zneužívají.

Svěrák v této souvislosti zavzpomínal na slova spisovatele Karla Čapka, která později opakovaně citoval i první český prezident Václav Havel. Těm, kteří to s demokracií myslí vážně, demokracie svazuje ruce, ale zlí lidé, kteří chtějí demokracii jen zničit, zneužívají prostoru, který jim sama demokracie  poskytuje. „Sprostému dovoluje, aby svobodně vyjadřoval svou neurvalost,“ upozornil Svěrák na videu kolujícím na sociální síti facebook.

„Zejména po posledních volbách u nás se stalo, že se ti neurvalci dostali na výslunní, využili této vlastnosti demokracie a chtějí nás pod rouškou vlastenectví – oni se právě pokládají za vlastence – pod tímto krytím nás chtějí vytrhnout jako zub z toho chrupu Evropské unie. Já myslím, že když tohle připustíme, tak vlastně pošlapeme to, za co praví vlastenci umírali, protože oni umírali za demokracii,“ zdůraznil Svěrák.

Lidi, kteří nás chtějí vytrhnout z EU považuje za zlé lidi, se kterými se dá vypořádat je velmi těžko, jen s pomocí vzdělávání společnosti a neustálého se učení, jak žít v demokracii. Tuto vědomost by měli dětem předávat nejen školy, ale především rodiče.

Dnes bohužel žijeme v době, kdy je zejména na sociální síti velmi snadné rozeštvávat proti sobě různé části společnosti.

„V tom je zakopaný pes, ono je to anonymní, hodíte granát, schováte se a nikdo neví, odkud přišel,“ upozornil Svěrák. „A já zjišťuju, že nejsme sami v tomhle rozpolcení. Síly zla se snaží společnost rozdělit, aby ji mohly opanovat a aby mohly rozmlžit pojmy. Jak se rozmývají barvy, tak se rozmývají pojmy – pravda, správné, nesprávné, dobro, zlo, aby člověk byl dezorientován. A to se podařilo jak v USA při prezidentské volbě, ve Velké Británii při brexitu, tak i u nás se to podařilo. Pan prezident tohle rozdělení společnosti ještě podporuje,“ zlobil se Svěrák s tím, že Miloš Zeman vymyslel pojem pražská kavárna, kam podle dnešní hlavy státu patří lidé, kteří nepracují a jen se válejí v kavárnách.  

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Nakonec požádal své spoluobčany, aby si spolu povídali a neútočili na sebe stále dokola.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Máme tu místo! Němci vyšli do ulic, chtějí víc uprchlíků

17:31 Máme tu místo! Němci vyšli do ulic, chtějí víc uprchlíků

V Německu se demonstruje. Tisíce lidí vyšly do ulic Berlína a dalších měst. Cílem bylo zatlačit na E…