VIDEO Zoufalý primář obnažil hrůzu své nemocnice. 220 kilometrů od Chebu

26.02.2021 10:07

Primář ARO jindřichohradecké nemocnice Vít Lorenc promluvil k zastupitelům města. Z jeho vystoupení téměř mrazilo. Načrtl politikům temný obraz toho, s čím se teď musí potýkat. Nemocnice pečuje o 100 pacientů s covidem a kapacity nemocnice jsou na hraně. A přestože stojíme nad propastí, lidé nedodržují základní hygienická opatření. Poprosil proto politiky, aby tlačili na lidi ve smyslu dodržování opatření.

VIDEO Zoufalý primář obnažil hrůzu své nemocnice. 220 kilometrů od Chebu
Foto: Nemocnice Jindřichův Hradec
Popisek: Primář Vít Lorenc

Anketa

Máte důvěru v Jana Hamáčka? (Hlasování od 25.2.2021)

16%
84%
hlasovalo: 15017 lidí
„V současné době je v nemocnici hospitalizováno kolem stovky pacientů s onemocněním covid-19. Je to množství pacientů, který přesahuje i ten počet, který jsme měli v podzimní vlně. Problém spočívá v tom, že my, ačkoli jsme kapacitně připraveni, tak v současné době má až 50 procent nemocných britskou variantu tohoto onemocnění, která má dva zásadní nepříznivé faktory,“ začal primář.

„První je ten, že asi až 20 procent pacientů vyžaduje intenzivní péči a druhý je ten, že postihuje i mladší ročníky. My jsme měli v současné době spektrum pacientů na ARO ročníky 1974, 1978, 1961. A v tuto chvíli začíná být nemocnice zcela vážně kapacitně na hraně. Intenzivní péče zcela jistě. Máme 14 pacientů na umělé plicní ventilaci. Z toho 10 v těžkém stavu. 3 pacienty jsme napojovali ještě ve spolupráci s docentem (Martinem) Balíkem na ECMO. Z toho dva přežili,“ rozvedl svou myšlenku.

Zdůraznil, že do nemocnice přijímají opravdu jen a pouze pacienty v těžším stavu s poruchami oxygenace organismu a má obavy, aby se jindřichohradecká nemocnice neocitla v podobné pozici, jako je nemocnice chebská. Jen za víkend nemocnice přijala 35 dalších pacientů.

Další problém je v tom, že pacienti se z prodělaného covidu dostávají pomaleji než na podzim, takže je nelze z nemocnic odsouvat do jiných zařízení s nižší úrovní péče.

Další problém vidí v očkování. Nemocnice vybudovala očkovací centrum a je připravena očkovat až tisíc pacientů denně, ale od státu k tomu nedostává vakcíny.

Nakonec se obrátil na zastupitele města a jako politiky je požádal o spolupráci. Požádal je, aby se jali přesvědčovat občany města, že je třeba dodržovat základní hygienická opatření, to znamená, nošení respirátorů, udržování rozestupů a mytí si rukou.

„Přes to, co se děje v nemocnici a co považuju za téměř katastrofický scénář, tak to, co se děje uvnitř města, je absolutně něco jinýho. Absolutní nedodržování hygienických režimů, absolutní popírání toho, že nějaký problém máme a už to dosahuje nepříjemných rozměrů. Proto bych potřeboval, abyste vyvinuli veškerý možný tlak na obyvatelstvo na dodržování hygienických režimů,“ prohlásil lékař s tím, že řada lidí chodí do práce i s příznaky, nezůstávají doma v karanténě, skutečně nedodržují rozestupy a pokud se toto chování lidí nezmění, v Jindřichově Hradci skutečně může dojít ke katastrofě.

„Situace není růžová, děláme všechno pro to, abychom to zvládli, ale bez spolupráce komunity se neobejdeme,“ uzavřel své vystoupení.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tragická smrt zpěvačky má dohru. Nakazit se schválně? Velmi špatný nápad

17:21 Tragická smrt zpěvačky má dohru. Nakazit se schválně? Velmi špatný nápad

Spolu s úmrtím zpěvačky Hany Horké se objevila silná kritika těch, kdo plánují imunitu získat proděl…