VIDEO z Macronovy Francie: Školáci klečí v blátě s rukama za hlavou. A kolem policisté s obušky...

7. 12. 2018 13:33

Francouzská policie připravuje velké manévry. Na víkend nasadí v hlavním městě na 89 tisíc policistů a uzavře Eiffelovu věž i další památky. Úřady tak chtějí zkrotit již několik týdnů trvající protesty Hnutí žlutých vest, které chce snížit daně obyčejným Francouzům, a naopak je zvýšit svým nejbohatším spoluobčanům.

VIDEO z Macronovy Francie: Školáci klečí v blátě s rukama za hlavou. A kolem policisté s obušky...
Foto: wikipedia
Popisek: Francouzská vlajka.

Podle informací agentury Reuters obsadí o víkendu Paříž a další města na 89 tisíc policistů, kteří se pokusí udržet ve městě pořádek navzdory protestnímu Hnutí žluté vesty. Jeho členové zašli v předchozích dnech tak daleko, že v ulicích zapalovali auta. V samotné Paříži se objeví 8 tisíc policistů v ulicích.

Francouzský premiér Édouard Philippe současně slibuje, že se pokusí prosadit opatření na zvýšení mezd všem Francouzům tak, aby co nejvíce uspokojil požadavky hnutí a zároveň to nepoškodilo konkurenceschopnost Francie. Philippe řekl, že stát udělá vše, co je v jeho silách, aby udržel pořádek. Došlo dokonce ke zrušení šesti plánovaných fotbalových utkání. „Stojíme tu proti lidem, kteří nepřišli, aby protestovali, ale aby ničili, a nasadíme všechny prostředky, abychom jim k tomu nenechali prostor,“ zdůraznil francouzský předseda vlády. V ulicích budou nasazena i obrněná vozidla.

Vláda také uvažuje o využití armádních jednotek, které jsou v současné době nasazovány na hlídkách proti případným teroristům.

Na počátku příštího týdne k Francouzům promluví jejich prezident Emmanuel Macron. Prý chce své spoluobčany přesvědčit, že cítí jejich hněv, a není mu lhostejný.

Agentura AFP a francouzský deník Le Monde přináší zprávy o tom, že se proti Macronovi a proti nejbohatším Francouzům neprotestuje zdaleka jen v Paříži, ale i v dalších městech. V Mantes-la-Jolie severně od Paříže se do protestů zapojili i studenti, proti kterým policie neváhala zakročit. Přibližně stovka studentů byla nucena kleknout si ke zdi u školy, a čekali na svůj další osud. Záběry klečících studentů však pobouřili  francouzskou veřejnost. Státní orgány tak riskují, že podpora Hnutí žlutých vest ještě vzroste.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…