VÍME PRVNÍ Spor ve vedení největší zednářské lóže v Česku pokračuje vyloučením bývalého velmistra

19.09.2017 13:05

KAUZA Již více než rok trvá spor mezi současným a bývalým vedením Veliké lóže České republiky (VLČR), největší organizace svobodných zednářů u nás. Ten s lidmi kolem současného velmistra lóže Pavla Gergela vede bývalý velmistr a dlouholetý zednář, energetik Hynek Beran. Veliký soud VLČR minulý týden vyhověl obžalobě a Berana, který měl do té doby pozastavené členství, z řádu svobodných zednářů zcela vyloučil. Beran se ale hájí tím, že jelikož spor již řeší i soud civilní, zednáři jej zatím vyloučit nemohou.

VÍME PRVNÍ Spor ve vedení největší zednářské lóže v Česku pokračuje vyloučením bývalého velmistra
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Hynek Beran
reklama

Spor, který Beran s několika zednáři z vedení VLČR vede, se točí kolem údajného vnášení obchodních vztahů a praktik do lóže, které Beran kritizoval a které jsou v rozporu s tradiční koncepcí regulérního zednářství jako takového. To podle všeho kritizoval i další z bývalých velmistrů lóže Jan Brousek.

Požadavky regulérního a uznávaného zednářství totiž z jednání lóže vylučují obchod, politiku i náboženství (kromě regulérního zednářství ale existuje i tzv. liberální, kontinentální větev, která v lóži projednávat tyto věci umožňuje a mezi zednáře přijímá i ryzí materialisty, ateisty; pozn. redakce). Beran začal na některé nesrovnalosti v hospodaření lóže poukazovat a spor s novým vedením se před rokem přenesl do osobní roviny. O sporech v lóži informovala i média.

Beran se dočkal žaloby k Velikému soudu svobodných zednářů s návrhem na jeho vyloučení. Důvodem mělo být poškozování dobrého jména zednářů na veřejnosti a vynášení obsahu zednářských jednání. Nutno zmínit, že svobodní zednáři jsou poměrně tajuplnou organizací a bez svolení svého aktuálního velmistra se k věcem týkajícím se jejich lóže nevyjadřují.

Beran nicméně nařčení tohoto druhu odmítá. Podle svých slov požadoval pouze vysvětlení a místo něj se mu dostalo výhrůžek.

A právě zmíněné žalobě a požadavku na Beranovo vyloučení minulý týden Veliký zednářský soud vyhověl. „Veliký soud má za prokázané, že obviněný svými vyjádřeními poškodil dobré jméno VLČR, jejích lóží a všech členů Řádu,“ stojí v odůvodnění rozsudku Velikého soudu, který mají ParlamentníListy.cz k dispozici. Beran podle rozsudku „opakovaně porušoval závazek zachování mlčenlivosti o pracích a usneseních zednářských šířením usnesení Veliké rady do profánního prostoru“. Zároveň pak i „ohrožoval některé z Bratří vyzrazením jejich příslušnosti k Řádu“ (svobodný zednář má zakázáno vyzradit osobě mimo řád totožnost dalšího, žijícího svobodného zednáře; pozn. redakce).

Jednomyslný verdikt...

Beran podle odůvodnění rozsudku rovněž „ostouzel Řád šířením polopravd či zjevných nepravd o Řádu v profánním světě jejich zasíláním zástupcům médií, zednářským badatelům-nečlenům VLČR, policii ČR a dalším institucím“. Beran měl podle vyjádření soudu „rovněž opakovaně a hrubě útočit proti Velikému Mistru, a to jak na půdě lóže, tak v profánním světě – u profesních asociací, u klienta, a dokonce u rodinného příslušníka“. Sám Beran přitom ParlamentnímListům.cz popsal odlišný scénář. Vyhrožováno mělo být podle něj jemu a zároveň měl být šířen i hanlivý pamflet cílený na jeho osobu, který dorazil až do jeho běžného  zaměstnání. Beran již dříve rovněž poukázal na to, že někteří ze zednářů, jejichž počínání kritizuje, jsou přítomni u Velikého soudu, který rozhoduje o vlastním vylučování jeho osoby.  

„Důkazy předložené žalobou jednoznačně potvrzují, že aktivity obžalovaného br. Hynka Berana směřují proti dobrému jménu VLČR a proti některým bratřím, a že tedy žaloba je ve všech směrech odůvodněná,“ stojí v rozhodnutí soudu. To bylo podle dokumentu, který mají ParlamentníListy.cz k dispozici přijato jednomyslně všemi pěti hlasy.  

Věc dospěla až k soudu světa profánního

Jenže Beran dal v souvislosti s žalobou k zednářskému soudu podle informací ParlamentníchListů.cz již podnět i k civilnímu Obvodnímu soudu. Ten by se měl platností rozhodnutí Velikého soudu zabývat. „Podle práva mě už vlastně ani soudit nemohou. Je to věc již jednou započatá Obvodním soudem pro Prahu 2. Dva orgány najednou to posuzovat nemohou,“ vysvětlil Beran pro ParlamentníListy.cz. Beran se ohrazuje i proti žalobě samotné. „Slib mlčenlivosti se v regulérním zednářství týká pouze zednářských zásad. Nesmíme prozrazovat tajná znamení z lóže a její obřady,“ vysvětlil. „Podle neregulérních zednářů je ale tajemstvím i skutečnost, že přišly nějaké peníze ze Švýcarska a nikdo pořádně neví, čí jsou. No a pak už je jenom krůček k politice nebo k dotacím,“ doplnil s odkazem na to, co se podle něj ve vedení lóže děje. Beran byl u Velikého soudu odsouzen v nepřítomnosti.

Veliká lóže České republiky (VLČR) je přímou pokračovatelkou Národní Veliké Lóže Československé, která byla založena v roce 1923. Samotná VLČR působí obnoveně kontinuálně od roku 1990. Od té doby v ní působilo již devět velmistrů. Lóže je mezinárodně uznávaná jako regulérní a dnes již zahrnuje více než pět set členů.Tradiční bašta regulérního zednářství Velká lóže České republiky se v roce 2008 sloučila s lóží liberálního, tzv. neregulérního zednářství Velkým Orientem českým. Právě z českého Velikého Orientu do VLČR přešel její současný velmistr, se kterým Beran vede spory, Pavel Gergel.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

19:05 Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

Ivana Gottová, manželka legendárního zpěváka Karla Gotta (†80), napsala na sociální síť poděkování v…