VZP tvrdí, že protonové centrum žádá mlčenlivost o jednáních

11.11.2013 16:00

Den před projednáním dvou žalob, jimiž se protonové centrum dožaduje u rozhodčího soudu Hospodářské komory od VZP smluvní pokuty a náhrady ušlého zisku, zveřejnila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) informaci, že centrum ji nutí, aby se upsala k mlčenlivosti o všech společných jednáních. O reakci centra informoval dnes ČTK mluvčí VZP Oldřich Tichý, vyjádření centra zjišťujeme.

VZP tvrdí, že protonové centrum žádá mlčenlivost o jednáních
Foto: Hans Štembera
Popisek: VZP
reklama

"VZP už 25 dní marně čeká na to, až protonové centrum posoudí návrh standardní smlouvy, kterou mu VZP předložila v půli října spolu s dohodou o narovnání," řekl Tichý. Tato standardní smlouva má zajistit protonovou léčbu pro zhruba 150 klientů VZP s rakovinou ročně. Platnost smlouvy o smlouvě budoucí, již před sedmi lety podepsal tehdejší nucený správce pojišťovny Antonín Pečenka, VZP podle mluvčího nadále odmítá. Uznání její neplatnosti se VZP domáhá žalobou u civilního soudu, termín projednání zatím nebyl stanoven.

Svobodný přístup k informacím

Centrum ale chce postupovat podle původního dokumentu, který mu na 15 let zaručuje ročně miliardu korun za léčení 1600 klientů VZP.

Tichý připomněl, že návrh standardní smlouvy, k němuž se zatím centrum nevyjádřilo, obsahuje i částky, které by VZP centru platila. Diagnózy vycházejí ze stanovisek odborných společností a ceny odpovídají evrpským standardům, uvedl. VZP je ochotna platit za ozařování dospělých v pražském centru paušál 505.907 korun a za ozařování dětí 734.567 korun.

"Bezmála tři týdny poté, co VZP přišla s návrhem smlouvy, zaslalo centrum třístránkový návrh tzv. dohody o důvěrnosti. Její podstatou je, že veškeré informace o jednání mají být tajné," uvedl Tichý. Znamená to, že bez předchozího písemného souhlasu nesmějí být důvěrné informace sděleny jiným osobám, než jsou ředitelé, vedoucí pracovníci, zaměstnanci a poradci, kteří budou vázáni povinností mlčenlivosti. VZP požádala o stanovisko k navržené dohodě o důvěrnosti Ministerstvo zdravotnictví.

"VZP je přesvědčena, že na podmínku mlčenlivosti nemůže přistoupit, bylo by to v rozporu se zákonem o svobodném přístupem k informacím," uvedl Tichý. Podle návrhu by prý o jednáních nebyli informováni ani členové správní rady VZP.  "Bez ohledu na výsledky rozhodčího soudu jsme vždy deklarovali, že primárním cílem je nikoliv se soudit. My chceme zabezpečit péči o české pacienty," uvedl už dříve mluvčí centra Vladimír Šulc, který dnes ČTK v SMS jen sdělil, že se nemůže vyjadřovat, protože je v zahraničí.

Pacienti jezdili do Mnichova

Pražské centrum má smlouvu zatím jen s Vojenskou zdravotní pojišťovnou. Ostatní české zdravotní pojišťovny hradí léčení svých klientů v Praze jen v případě, když jim centrum nabídne cenu srovnatelnou s tím, za kolik léčí protonové centrum v Mnichově. Na léčbu protony posílají tyto pojišťovny jen klienty, u nichž to doporučí komplexní onkologická centra, v případě vojenské pojišťovny rozhodují o indikacích lékaři protonového centra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…