VZP využila formu elektronické aukce při prodeji nemovitostí

12.05.2012 10:06 | Zprávy
autor: tan

Všeobecná zdravotní pojišťovna razantně snižuje svoje provozní výdaje. Jedním z úsporných opatření je i rozhodnutí o prodeji vybraných nemovitostí a tím snížení celkových nákladů na jejich provoz.

VZP využila formu elektronické aukce při prodeji nemovitostí
Foto: Hans Štembera
Popisek: VZP

Jako první byla nabídnuta k prodeji administrativní budova v Českých Budějovicích na Lannově třídě s nádvořím a příslušejícím pozemkem. Jedná se o administrativní budovu, která prošla naposledy rekonstrukcí před více než 14 lety.

„Budova je provozuschopná, ale z hlediska nákladů je pro nás její využití problematické. V lokalitě je dostatek nabídek na kancelářské prostory a přímo v ulici je nová moderní administrativní budova s dobrými cenami za pronájem. Proto padlo rozhodnutí starou budovu prodat a získat levnější nájem v novém místě,“ uvedl ekonomický náměstek Jan Halama

S cílem dosažení co nejvyšší cenové nabídky a zajištění maximální transparentnosti prodeje realizovala VZP prodej budovy formou dražby s využitím postupů elektronické aukce.

„Je to nejtransparentnější způsob realizace jakéhokoliv výběrového řízení. E-aukce je férové prostředí pro všechny uchazeče, kteří mohou svou nabídku upravovat směrem nahoru, a tak reagovat na nabídky ostatních zájemců o nemovitost. Zároveň pro prodávajícího je to maximalizace ceny na trhu v daném čase“ uvedl Vítězslav Grygar, ředitel společnosti eCENTRE, která prodej nemovitosti realizovala.

Na základě znaleckého posudku byla stanovena tržní hodnota administrativní budovy a příslušného pozemku ve výši 14 milionů korun.

S nabídkou uvedené nemovitosti bylo osloveno 515 realitních, developerských a dalších společností. Dne 26. 4. 2012 se konala E-aukce. Začalo se na vyvolávací ceně 17 milionů korun. V aukčním kole, které trvalo 35 min, se o administrativní budovu nakonec „utkali“ 2 zájemci. Vítěznou se stala nabídka ve výši 18,650 milionů korun.

„Pojišťovně se tak podařilo nejen snížit své náklady, ale díky transparentnímu výběrovému řízení dosáhla výnosu nad cenu znaleckého posudku o 4,65 milionu korun,“ vyhodnotil úspěšnou aukci náměstek Halama a potvrdil, že VZP hodlá v popsaném způsobu prodeje nemovitostí pokračovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Filip Turek byl položen dotaz

Grónsko

Dobrý den, pane Turku, zajímalo by mě, co si myslíte o tom, jak se chce Trump zmocnit Grónska? Podle všeho nevylučuje ani vojenskou akci.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda Andreje Babiše získala důvěru Sněmovny

21:22 Vláda Andreje Babiše získala důvěru Sněmovny

Vláda hnutí ANO, SPD a Motoristů sobě získala důvěru, a může tak pokračovat v plnění svého programov…