Václav Klaus se zamyslel nad Zemanovým výrokem "tato země je naše"

15.02.2016 19:02

Bývalý prezident Václav Klaus ve svém posledním zamyšlení kritikou Evropské unie rozhodně nešetří. V textu, který se objevil na serveru Neviditelný pes a je zamýšlen pro Literární noviny, ukazuje na současných vnitřních procesech, že Česká republika již není naší zemí. A dodává, že nás přece již dávno varoval.

Václav Klaus se zamyslel nad Zemanovým výrokem "tato země je naše"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman a exprezident republiky Václav Klaus

Na úvod svého zamyšlení připomněl Václav Klaus výrok současného prezidenta Zemana, „že je Česká republika naše“, což vyvolalo „zaslouženou pozornost“. Podle Klause je třeba Zemanovi poděkovat, přesto však není boj u konce.

„Samozřejmě narazil. Náš politický mainstream si nepřeje, aby byla Česká republika naše, podobně jako si evropský politický mainstream nepřeje, aby byla Evropa evropská,“ píše Klaus s tím, že se Zemanem v jeho názoru souhlasí, a kdyby učinil jinak, bylo by to z pozice prezidenta „naprostým pošlapáním našich dějin, odmítnutím snah, životů a osudů generací, které nás na území naší země předcházely“.

Klaus dále tvrdí, že jsme vždy měli problém být podřízenou zemí, a nadvláda Bruselu se nebude lišit od nadvlády Moskvy či Berlína. Tak jako tak se náš národ rozplyne v EU jako kostka cukru v čaji, připomněl bývalý prezident svůj někdejší výrok s tím, že on si nikdy nic takového nepřál.

Evropská unie podle něj již dávno překročila hranice svého původního záměru a přesáhla rámec ekonomického společenství. Nyní se snaží vytvořit jeden evropský stát se sídlem v Bruselu, odkud bude vynucovat dodržování svých zákonů, a to i když nebudou mít v jednotlivých členských zemích význam. Stačilo jen odebrat práva národních států, k čemuž ty přistoupily zcela dobrovolně.

„Ztráta suverenity států se špatně měří, ale jádrem suverenity demokratického státu je vlastní tvorba jeho zákonů. I to je už v dnešní EU jinak. Evropská komise vydává tzv. direktivy, podle nichž jsou v jednotlivých zemích zákony pouze ‚dopracovávány“. Podle odhadů je to 80–85 % všech zákonů,“ píše Klaus jako důkaz, že již nejsme suverénním státem.

Nelíbí se mu ani množství regulací, které si Evropská unie vymýšlí a následně je aplikuje na ekonomiky jednotlivých zemí. „Tzv. evropská standardizace, násilně prosazovaná z Bruselu, je další metodou, jak nám vnutit cizí zákony. Unifikace hospodářské politiky, kterou v dnešní EU nemáme sílu a právo odmítat, je dalším příspěvkem do diskuse o tom, nakolik nám naše země patří.“

„Evropská unie už dávno není nadnárodní organizací, která – v úzce vymezené oblasti – zastupuje zájmy suverénních členských států. Je subjektem, který prezentuje zájmy především své, resp. zájmy evropských politických, intelektuálních a mediálních elit,“ píše Klaus a dodává, že „Česká republika už naše není. Chtěli jsme to? A chceme to?“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ester Ledecká? To byste se divila! Důležité a kladné svědectví o hvězdě našeho sportu

22:57 Ester Ledecká? To byste se divila! Důležité a kladné svědectví o hvězdě našeho sportu

Vítězství Ester Ledecké nejen rezonuje v českých a zahraničních médiích ve smyslu fascinujícího zla…