Václav Klaus skončil karanténu. Je v pořádku. A pomstil se

06.03.2021 9:00

Václav Klaus je zdravý, úspěšně se zbavil covidu a byla mu ukončena izolace. Exprezident se vrací do práce. Oznámil to Institut Václava Klause ve vyjádření, které ParlamentníListy.cz získaly. Padla též slova o šíření lživých informací o exprezidentově stavu.

Václav Klaus skončil karanténu. Je v pořádku. A pomstil se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

Bývalý prezident Klaus ukončil nařízenou karanténu, onemocnění covid-19 přečkal bez problémů s mírnými příznaky. Blížící se konec jeho nutné izolace se prý navíc ukázal hned zpočátku tohoto týdne. 

„Václav Klaus ukončil k pátku dne 5. března 2021 pobyt v karanténě, který mu do tohoto data byl nařízen Hygienickou stanicí hl. m. Prahy v souvislosti s jeho onemocněním covidem-19,” uvádí Klausův institut.

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 19639 lidí

Pro další prodlužování nucené karantény prý nebyly žádné důvody. „Již po pondělní kontrole u svého ošetřujícího lékaře v pražské ÚVN bylo evidentní, že nebude nutné, aby byl konec této úředně nařízené izolace odkládán,“ uvádí se dále v prohlášení. 

„Václav Klaus absolvoval celou svoji léčbu v domácím prostředí, bez nutnosti jakékoli nadstandardní či nemocniční péče, a to za pomoci běžně dostupných medikamentů (vitamíny, přírodní přípravky, isoprinosine na podporu imunity, aspirin),“ upřesňuje institut.

Exprezidentovi spolupracovníci dokonce prozradili, že museli čelit lžím šířeným o Klausově zdraví a průběhu nemoci. „Děkujeme za obrovskou podporu, které se mu dostávalo po celou dobu uplynulých dvou týdnů, jakož i médiím za ohledy a ověřování si množství nepravdivých informací o jeho stavu, které se někdo usilovně snažil rozšiřovat,“ dodává institut.

Pozitivní test měl Václav Klaus v úterý 23. února. Příznaky měl podle všech signálů mírné, ještě ten den totiž absolvoval svou pravidelnou online výuku na živém streamu pro studenty VŠE v Praze v rámci svého kurzu Transformační procesy v ČR. 

Oznámení o Klausově pozitivním testu vyvolalo jak vlnu reakcí s přáním brzkého uzdravení, tak i několik vzkazů jiného typu, které si ihned vysloužily kritiku. Jmenujme především ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka, který by prý nechal Klausovi zaplatit veškeré výdaje spojené s jeho léčbou. Přitom to historicky byla právě sociální demokracie, která prosazovala pro občany zcela bezplatné zdravotnictví. 

„Přeji mu brzké uzdravení, ale náklady na péči bych mu s chutí naúčtoval,“ uvedl předseda sociální demokracie.

Někteří měli tendenci se Václav Klausovi posmívat za to, že jako kritik vládních opatření se sám koronavirem nakazil. Jak ale upozornil jeho syn a šéf Trikolóry Václav Klaus mladší, exprezident nikdy nezpochybňoval existenci a vážnost covidu jako takového, šlo mu o způsob, jakým vláda situaci řeší. 

„Otec nikdy nezpochybňoval, že koronavirus je nebezpečná choroba, jenom tvrdil, že nikam nevede pasivní způsob, jakým se chová společnost. Předpokládám, že tento názor pořád má, protože já ho mám také, bez ohledu na cokoliv,“ řekl Klaus mladší pro rádio Impuls ve čtvrtek.

Dodal rovněž, že jeho otec se cítí dobře. „Včera měl k obědu pivo, takže byť je doma, tak zatím to vypadá, že se mu nic hrozného neděje,“ dodal syn bývalého prezidenta a poslanec, jehož hnutí Trikolóra tento týden uzavřelo partnerství s dalšími pravicovými stranami. Do voleb půjdou společně se Svobodnými a Soukromníky. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …