Václav Klaus slaví pětasedmdesát let. Jak poznamenal tuto zemi?

19.06.2016 13:23

Václav Klaus slaví své 75. narozeniny. Při té příležitosti oslovil server Reflex.cz významné osobnosti tuzemské politiky, vědy a byznysu, aby odpověděly na otázku: „Jak hodnotíte osobnost Václava Klause, jeho přínos a význam v polistopadové éře naší země?"

Václav Klaus slaví pětasedmdesát let. Jak poznamenal tuto zemi?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident Václav Klaus

Šéf ODS Petr Fiala prohlásil, že sice ne s každým Klausovým postojem souhlasí, ale jeho celkového přínosu pro českou společnost a politiku si váží.

Současný prezident Miloš Zeman upozornil, že u nás bývá zvykem, že každý nový politik prokleje svého předchůdce a prohlásí, že všechno dělal špatně. „Zastávám názor, že je třeba tuto praxi změnit, a že je třeba si našich předchůdců vážit,“ uvedl Zeman.

Celý text je ZDE

Předseda komunistické strany Vojtěch Filip si myslí, že Klaus vždy ponese zásadní vinu za rozkradení majetku při privatizaci v divokých devadesátých letech, kterou ještě stvrdil rozsáhlou a neomluvitelnou amnestií. „Jeho důvěra v neviditelnou ruku trhu znamenala hlavně volné ruce mnohým gaunerům,“ podotkl Filip. Na druhou stranu se podle něj Klaus zvláště ve svém pozdějším období věnoval obraně národních zájmů a snaze nepoklonkovat Spojeným státům či evropské byrokracii. „V tom lze vidět jeho pozitivní přínos, stejně jako v boji proti představě jakési nepolitické politiky, kterou u nás nejvíce představovalo elitářské okolí Václava Havla,“ dodal Filip.

Křísit politiky dávné doby se nevyplácí

„Václav Klaus byl jistě přínosem pro Českou republiku v transformační éře, nicméně jeho kroky v poslední době mě utvrzují v tom, že křísit politiky dávné doby se prostě nevyplácí,“ odpověděl mimo jiné první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

„Václav Klaus se necítí dobře v prostředí, v jakém je nutné respektovat vůli druhých. Z toho pramení jeho hluboká euroskepse, nedůvěra k občanské společnosti a naopak fascinace silnými politickými osobnostmi,“ tvrdí bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

„Klaus – a to byl kdo? Hodnotit ho k narozeninám by bylo neslušné. Přeju mu klidnou penzi daleko od politiky a pak nebe plné letušek a krásných plnicích per!“ tak na anketní otázku odpověděl kněz Tomáš Halík.

Filozof Erazim Kohák kritizoval Klause za to, že jsme se u nás vydali budovat tradiční kapitalismus, zmrazený na úrovni let studené války. „Mohli jsme se dát skandinávským směrem sociálního pokroku. Pod vlivem silné osobnosti Václava Klause jsme vytvořili skanzen překonaného kapitalismu,“ uvedl Kohák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Urážka! Vztek na očkování vrcholí pořadem ČT. Hodně silné

8:15 Urážka! Vztek na očkování vrcholí pořadem ČT. Hodně silné

Zda jsou lidé očkovaní vyrazili Reportéři ČT zjišťovat na Karlovarsko a našli nejednoho obyvatele z …