Václav Klaus vynadal ošklivými slovy profesoru Kellerovi

30. 7. 2013 15:08

Exprezident Václav Klaus se velmi tvrdě pustil do sociologa Jana Kellera. Ten se podle Klause ve svém komentáři naprosto nesmyslně radoval z projekce Českého statistického úřadu, která tvrdí, že v roce 2100 ubude čtvrtina obyvatel České republiky. Klaus profesora označuje mimo jiné za " levicového a agresivně zeleného internacionalistu".

Václav Klaus vynadal ošklivými slovy profesoru Kellerovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Proběhla první veřejná přednáška Institutu Václava Klause na téma Margaret Thatcherová
reklama

Bývalá hlava státu se ve svém příspěvku na webu Klaus.cz nesouhlasně vyjadřuje ke Kellerově komentáři, ve kterém sociolog kladně hodnotí zprávu Českého statistického úřadu o vývoji populace. Kellerova radost z toho, že v České republice bude v roce 2100 o čtvrtinu méně obyvatel, není podle Klause na místě.

Jaké jsou otevřené i skryté důvody sociologova postoje, rozebírá Klaus ve svém článku "Opravdu nám nevadí zpráva o našem vymírání?".

Nezáleží mu na jeho zemi a národu

Co Keller neuvádí, prý je, že "socialistickému a zelenému internacionalistovi (uvažujícímu v duchu hesla 'Proletáři všech zemí, spojte se') úplně jedno, co se děje s jednou zemí, s jedním (byť vlastním) národem, protože jemu jde o celek, svět, planetu," píše bývalý prezident.

Celý článek Václava Klause čtěte ZDE.

Naopak jako jeden z důvodů sociolog otevřeně přiznává, že coby člověk propadlý iluzi či doktríně o vzdělanosti společnosti považuje za správné, že mladí lidé nemají děti, ale vzdělávají se. K tomu přidal podle Klause naprosto absurdní výrok, že nelze od vysokoškoláků "očekávat, že by zároveň chtěli a mohli fungovat jako jesle a mateřská školka".

Klaus se také pozastavuje nad tím, že "kolektivista Keller najednou obhajuje individuální svobody", když říká, že vymírání národa nelze než považovat za svobodnou volbu dnešních mladých. Exprezident podotýká, že proti svobodné volbě se nic namítat nedá, ale měla by jít ruku v ruce se smysluplným rozhodováním, je-li svázaná s tradičními hodnotami a lidskou zodpovědností. "Přesně tyto hodnoty lidé jako pan Keller rozbíjejí," tvrdí.

Nechce, aby lidé šlapali po Šumavě

Dále prý Keller neuvádí, což je podle Klause překvapivé, že jako " člověk bytostně (a agresivně) zelený, chce, aby bylo lidí na světě co nejméně a aby jeho (či jejich) planetu nezatěžovali svým dechem, svými emisemi CO2, svou spotřebou vzácných surovin, svými ambicemi procházet se po Šumavě (kterou chtějí mít naši zelení jen pro sebe), svou skutečnou svobodou".

Zvláštní je prý i to, když sociolog říká, že vymírání by bylo "špatnou zvěstí pouze v případě, že by se prokázalo, že děti se nerodí proto, že si je rodiče nemohou z existenčních důvodů dovolit". Zde si Klaus všímá dvou věcí. Zaprvé, že profesor tím explicitně říká, že by mu to vadilo jen v tomto případě, a zadruhé, že mu uniká elementární fakt, že chudé společnosti mívají naopak hodně dětí, a to právě z existenčních důvodů.

"O dílčí argumenty však tolik nejde. Strašlivý je celek uvažování pana profesora. Má on lidi rád? Myslí to s nimi dobře?" ptá se závěrem exprezident Václav Klaus.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zákon! Železný v ČT vstoupil do hry Zemana a BIS. Nebudou rádi

10:07 To je zákon! Železný v ČT vstoupil do hry Zemana a BIS. Nebudou rádi

Moderátor České televize Jakub Železný si opět po čase vzal na pomoc zákon. Tentokrát tvrdil, že taj…