Václav Klaus zažaloval Ministerstvo zdravotnictví

29.07.2021 9:44

Pokutu 8000 Kč za to, že promlouval bez roušky, exprezident Václav Klaus uhradil. Ale hodlá se s Ministerstvem zdravotnictví soudit, dokonce i za ty, kdo byli podobně perzekvováni. Institut Václava Klause připomíná, že nařízení, za která jsou udíleny pokuty, byla opakovaně zneplatněna soudy na více úrovních. „Ministerstvo zdravotnictví však přesto i nadále jedná v rozporu s principy právního státu, když opatření zrušená (nebo prohlášená za nezákonná) nahrazuje novými, obsahově stejnými, a když na základě soudem zrušených opatření uděluje a vymáhá pokuty,“ stěžuje si.

Václav Klaus zažaloval Ministerstvo zdravotnictví
Foto: screen: Facebook
Popisek: Exprezident Václav Klaus

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17951 lidí
Václav Klaus podal 28. července 2021 prostřednictvím svého advokáta Doc. JUDr. Zdeňka Koudelky, Ph.D., Městskému soudu v Praze žalobu proti rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR, kterým mu byla udělena pokuta ve výši 8000 Kč za to, že při svém tříminutovém projevu dne 28. října 2020 u příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného Československa před pražským Obecním domem neměl nasazenou roušku.

„Václav Klaus považuje udělení této pokuty za trest za politický akt, nikoli za porušení – navíc sporně vydávaných (viz další části žaloby) – hygienických pravidel Ministerstvem zdravotnictví. Krátký projev ve venkovním prostoru před minimem posluchačů nemohl mít žádné epidemické následky,“ píše se v tiskové zprávě.

Exprezident pokutu ve vyýši 8000 korun uhradil, ale podává žalobu jako vyjádření nesouhlasu s tím, že o ní rozhodly úřady na základě „vlastních sporných vyhlášek“, a chce, aby o míře přípustnosti omezování lidského jednání občanů České republiky rozhodl soudce na základě platných a demokraticky přijatých právních předpisů.

„Ministerstvo zdravotnictví ČR zaujímá právně nepřijatelný postoj, že smí udělovat a vymáhat pokuty i za porušení opatření, která byla následně zrušena soudem a označena jako nezákonná. V daném případě uložilo Václavu Klausovi pokutu podle mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví z 19. 10. 2020, MZDR 15757/2020-37/MIN/KAN. Toto opatření však bylo pro nezákonnost zrušeno rozsudkem Městského soudu v Praze z 13. 11. 2020, 18 A 59/2020–224,“ argumentuje Institut Václava Klause proti udělení pokuty a dodává, že nařízení ministerstva zrušil i Nejvyšší správní soud.

„Ministerstvo zdravotnictví však přesto i nadále jedná v rozporu s principy právního státu, když opatření zrušená (nebo prohlášená za nezákonná) nahrazuje novými, obsahově stejnými, a když na základě soudem zrušených opatření uděluje a vymáhá pokuty,“ stěžuje si bývalý prezident. Svůj krok pokládá za symbolický, neboť není sám, kdo byl takto stíhán pro porušení později soudem shozených nařízených. „Pro většinu takových občanů je velmi obtížné, ne-li nemožné svá práva před vládními úřady hájit, což vede k tomu, že Ministerstvo zdravotnictví dodržování nezákonných nařízení i nadále vynucuje a rozsudky soudů ignoruje,“ připomíná IVK.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Babiš může za smrt Menzela!" A to Flegr přetáhl. Strašné, co přišlo

12:02 ,,Babiš může za smrt Menzela!" A to Flegr přetáhl. Strašné, co přišlo

Parazitolog Jaroslav Flegr vystavil Babišově vládě účet za 30 tisíc mrtvých v době covidu. A moc pro…