Václavák se plní, i přes zpoždění vlaků. Rajchlovci připraveni

11.03.2023 13:55 | On-line

Na Václavské náměstí v Praze přicházejí tisíce lidí na další protivládní demonstraci, Česko proti bídě, svolanou politickou stranou PRO, která odstartuje ve 14:00 hod. Protestující oznámí několik požadavků vůči vládě – v oblasti energetiky, svobody slova, zahraniční politiky a bezpečnosti. Na akci dohlížejí desítky policistů.

Václavák se plní, i přes zpoždění vlaků. Rajchlovci připraveni
Foto: Facebook
Popisek: Protivládní demonstrace na Václavském náměstí svolaná politickou stranou PRO pod heslem „Česko proti bídě“

Lidé se nejdříve shromažďovali v hloučcích u pódia v horní části Václavského náměstí, nyní se začíná pomalu plnit až k tramvajovým kolejím. Kvůli nepříznivému počasí a silnému dešti mají vyprodané vlaky zpoždění. 

K lidem na této akci – Česko pro bídě – promluví organizátor akce, předseda strany PRO Jindřich Rajchl, senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, bloger Vidlák alias Daniel Sterzik, profesor Jiří Beran, právník Petr Vacek, právník Tomáš Nielsen, bývalá senátorka Alena Dernerová a další osobnosti.

Protestující přicházejí s požadavky na zestátnění ČEZu a na mírové řešení války na Ukrajině. Václavské náměstí se pomalu zaplňuje. Lidé drží pouze české vlajky, ozývá se pískot a skandování hesel jako „Demisi!“. Zaznívají i výzvy strhnout z budovy Národního muzea ukrajinskou vlajku.

Podle organizátorů by na akci mohlo dorazit až 170 tisíc lidí. Na demonstraci dohlíží policie.

Proti vládě demonstrovali v uplynulých měsících na Václavském náměstí v Praze desetitisíce lidí. V den výročí vzniku samostatného Československa zde volali protestující po demisi kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS). Akce svolaná Ladislavem Vrabelem nesla název Nenásilná revoluce – Česká republika na 1. místě.

Na podobně velkém shromáždění se začátkem září sešlo na 70 tisíc lidí. Účast na demonstraci uspořádané 28. září byla o něco nižší, dorazily desítky tisíc lidí. Tyto protesty tehdy organizovala dvojice Jiří Havel a Ladislav Vrabel, která se později rozdělila.

K případným protivládním akcím se už stačil vyjádřit i předseda vlády Petr Fiala (ODS). „Pokud budou demonstrace, tak budou. Já to nepodceňuji. Je tu silná opozice, je populistická a je schopná používat radikální kroky. Každý máme nějakou odpovědnost. Já jsem přišel do vlády proto, abych dělal odpovědnou politiku. Když jsem přišel do vlády, tak jsem poslouchal, jak nebude plyn a další věci – a všechno jsme to zvládli,“ sdělil předseda vlády minulý týden v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Bude válka?

Podle Řehky je válka Ruska s NATO možná. Možné v životě vše, to je pravda. Nakolik je ale podle vás taková válka pravděpodobná? A nebyla by to třetí světová? Nechci nic zlehčovat, ale nesnaží se tak Řehka ospravedlnit jen rekordní výdaje na obranu, minimálně s nimi přichází v době, kdy vláda potřebu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Nemám slov..., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepermoník , 11.03.2023 14:29:38
Ze slov Fialy, že říkali, že nebude plyn usuzuji, že neví, která bije... Plyn sice je, ale tento týden mi přišlo roční vyúčtování a nestačil jsem se divit. Protože ceny sleduji od roku 2000 - 2001, kdy 1m3 stál 4,55 Kč, období2021 až 2022 již 14,80 Kč, no a loni od března do konce letošního února jsem zacáloval 31.90 Kč/1m3 !!! S hrůzou budu očekávat fakturu příští rok... Takže vy ...., kteří nadáváte na komunisty se probuďte a omluvte se jim, protože za jejich vlády mě plyn stál 0,90Kč/1m3 a 1kWh elektriky 0,24 Kč/1kWh. A to nepřipomínám jiné ceny, na př. potravin a pod. Platí slogan: Zlatí komunisté...

| 8 | 0

Další články z rubriky

Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

19:30 Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

Politická kultura zhrubla, stěžuje si na sociální síti předseda strany Progresivní Slovensko Michal …