Václave, probuď blanické rytíře, prosil Duka u Havlova hrobu

22.10.2013 20:17

Kardinál Dominik Duka dnes navštívil hrob bývalého prezidenta Václava Havla, který byl i jeho dlouholetým přítelem. Spojovala je i společná zkušenost z komunistického vězení. „Nikoliv čas, ale společnost, ve které žijeme, se příliš vzdálila od jeho ideálů, pro které celý život žil,“ napsal si pražský arcibiskup na svůj facebookový profil.

Václave, probuď blanické rytíře, prosil Duka u Havlova hrobu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mons. Dominik Duka
reklama

Duka zdůraznil, že svou návštěvou Havlova hrobu v žádném případě nechce ovlivňovat předvolební kampaň. Poznamenal však, že se společnost příliš vzdálila od ideálů, které Havel po celý život vyznával. „Chtěl bych mu říci: Václave, probuď blanické rytíře, aby v naší zemi zase bylo dobře, abychom si vážili jeden druhého a věděli, že svoboda je největší dar, který bychom si neměli nechat vzít a také ho neměli prošustrovat," píše.

Svoboda je pro člověka ten největší dar

„Ve společnosti není jen obava, že nebude dobře, tady se lidé začali bát. Lidé slyší, že lidská práva patří na smetiště, že to je haraburdí. Neříkejme, že to nevidíme i na svobodě slova, pravda se nerada slyší. Mnozí, kteří usilují o návrat, nejsou pro mnohé lidi důvěryhodní," varoval v krátkém rozhovoru pro Českou televizi.

Vyjádřil se i k situaci kolem církevních restitucí na Pražském hradě. "V naší zemi, a to je to nejsmutnější, už vůbec neplatí slovo krádež, lež, pomluva, nactiutrhání. Mluvíme o nicneříkající korupci a pak jsme svědky toho, že 400 policistů honí korupci, pak jednu ženu vedou jako vraha v takzvaném medvědu. Na jednu stranu je to komedie, na druhou stranu je to důsledek, proč jsem zde," uzavřel Duka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

7:47 Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

V lednu se ČT pochlubila novým osmidílným detektivním seriálem s Jitkou Čvančarovou v hlavní roli. D…