Valachová chce začít víc podporovat humanitní obory

28. 1. 2016 11:49

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) chce začít víc podporovat humanitní obory. Řekla to dnes při rozdávání vysvědčení v pražském Karlínském gymnáziu. Školu si k návštěvě vybrala právě proto, že se zaměřuje na výuku češtiny, literatury, dějepisu a společenských věd. Pro základní a střední školy šéfka resortu zvláštní plán nemá, podpora bude spíš symbolická. Posílit by se ale mělo financování humanitních fakult.

Valachová chce začít víc podporovat humanitní obory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Valachová

„V nejvyšších politických patrech se skloňuje jen technické vzdělávání. Možná to technikům nepřijde, ale potřebujeme také vědět, jak se vypořádat se stárnutím společnosti či jak zajistit sociální služby,“ uvedla Valachová.

Pro základní a střední školy „specifický plán“ podpory humanitních oborů ministryně nemá. Podotkla ale, že takzvaný program excelence středních škol se nezaměřuje jen na technické vzdělávání. Školy v programu mohou dostat body za to, když jejich studenti letos uspějí v krajských, celorepublikových či mezinárodních soutěžích. Podle získaného skóre pak příští rok přitečou peníze. Ty se využijí na odměny učitelů, kteří se na přípravě soutěžících podíleli. Cílem je zkvalitnění péče o nadané žáky.

Na vysokých školách se podle ministryně posílí financování humanitních oborů. Některé fakulty se potýkají s finančními problémy, řekla ministryně.

Valachová dnes předala vysvědčení 30 studentům a studentkám 2.A. Žádala je, aby ji „potrápili dotazy“. Ptali se třeba na její denní režim, povinnou maturitu z matematiky, centrální opravování maturitních slohů z češtiny, názor na komiks o uprchlících či na to, zda si myslí, že jsou dnešní děti hloupější než předchozí generace.

Ministryně se zmínila i o jednotných přijímacích zkouškách na střední školy. Poprvé by se měly konat příští rok na jaře. „Chceme srovnat znalosti žáků, kteří jdou na gymnázia a odborné školy. Pro studenty i školy je to fér, budou moci porovnat, jak na tom jsou, a pak na sobě pracovat,“ řekla Valachová.

Ředitel Karlínského gymnázia Petr Viták zavedení jednotných přijímaček podporuje. Nesouhlasí ale s tím, aby zkoušky museli dělat i uchazeči o dálkové studium. „Máme studenta, kterému je 63 let. Nedovedu si představit, že by skládal přijímací zkoušky. To pak na školu (do dálkového studia) nikdo nepůjde,“ řekl Viták.

Rozsáhlá novela školského zákona s jednotnými přijímacími zkouškami a dalšími změnami je nyní ve sněmovně. Poslanci předlohu pustili do dalšího projednávání loni koncem října. Školský výbor debatu o normě už dvakrát přerušil. Vrátí se k ní v únoru. Zákonodárci zatím podávají pozměňovací návrhy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

18:04 „Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

Vše začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se oba výrazní politici vsadili o astronomických deset milio…