Válka mezi Ruskem a NATO: Zde je nový scénář

1. 7. 2015 13:15

Podle amerického portálu Vox začne třetí světová válka mezi Ruskem a NATO v Estonsku. Překlad scénáře přinesl server PrvníZprávy.cz.

Válka mezi Ruskem a NATO: Zde je nový scénář
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO

Analytici portálu Vox navíc vnímají podobnost Estonska s Ukrajinou, neboť čtvrtinu obyvatel země tvoří etničtí Rusové. „Na druhou stranu, Estonsko, na rozdíl od Ukrajiny, je členem NATO, a podle pátého článku charty organizace, jakýkoli útok na jednoho člena aliance je útokem na všechny členy vojenského paktu. V tomto ohledu by údajná ‚invaze‘ Ruska vyvolala reakci a USA a většina evropských zemí by vyhlásila Moskvě válku,“ poznamenávají PrvníZprávy.cz. 

Novináři portálu Vox však vnímají v pobaltských státech vojenskou aktivitu, kdy každá ze stran se domnívá, že její činnost je defenzivní a činnost protivníka je považována za nepřátelskou ofenzívu. Analytici tak uvádějí, že obě strany odpovídají na údajné provokace další eskalací.

Původní text čtěte ZDE.

Podle analytiků pro server Vox je výchozím bodem případného konfliktu estonské město Narva, kde protestuje ruská etnická menšina. „První krok udělá aliance, a NATO má dvě možnosti – diplomatické výzvy ke ‚klidu‘, nebo okamžité zapojení vojsk kvůli obavám z ‚ruské invaze‘. Pak všechno závisí na akcích Moskvy: Pokud vstoupí ruská vojska, nelze vyloučit jak náhodnou, tak úmyslnou srážku mezi dvěma armádami. V tomto případě se zahájí otevřená válka mezi Ruskem a NATO v Estonsku,“ konstatuje server.

Podle serveru Vox však v případě, že se konflikt v Narvě zmrazí, bude to kvůli neschopnosti NATO reagovat na principy kolektivní obrany a blok bude rozpuštěn. Rusko tak bude opět dominovat východní Evropě. Podle nejhoršího možného scénáře střetu mezi Ruskem a NATO by se na zemi odehrála „nukleární zima“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Senátor Antl seřval Dienstbiera. Jak malého kluka. Jenže o týden později Dienstbier vyhrál. Čerstvé info ze Senátu

18:46 VIDEO Senátor Antl seřval Dienstbiera. Jak malého kluka. Jenže o týden později Dienstbier vyhrál. Čerstvé info ze Senátu

Zastánci zakotvení práva držet zbraň do české ústavy vzpomínají na smutný Mnichov v roce 1938, kde b…