Válka o informace. ACTA měla chránit především zisky, píše exsenátor

05.07.2012 13:56

Kdysi existovala doba, kdy se Spojené státy nepraly o autorská práva. Bylo to v době, kdy se díky masové produkci kopií nejrůznějších knih konstituovaly USA. Dnes o ochranu patentů demokratické země usilují proto, aby uchránily své zisky a navíc získaly klacek na země třetího světa. Tento názor na končící smlouvu ACTA vyjádřil bývalý senátor Jiří Zlatuška.

Válka o informace. ACTA měla chránit především zisky, píše exsenátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Staroměstském náměstí se protestovalo proti smlouvě ACTA
reklama

Profesor informatiky na Masarykově univerzitě, její někdejší rektor a bývalý člen horní komory parlamentu Jiří Zlatuška vítá fakt, že Evropský parlament odmítl smlouvu ACTA. Podle jeho názoru jde o důležité vítězství ve střetu, kde na jedené straně stojí zastánci svobody internetu a na straně druhé firmy, které se snaží chránit své zisky. Ve svém komentáři, který uveřejnil na blogu Aktuálmě.cz připomíná historickou paralelu současných sporů se vznikem USA.

Kdysi kopírování Američanům nevadilo

„Informační svět je novým kontinentem, o jehož ovládnutí se vede válka. Na jedné straně zastánci volného užití nových myšlenek, na druhé ekonomické zájmy velkých hráčů. Myšlenky osvícenců se šířily díky „plagiátům“. V USA byla masová produkce nehonorovaných kopií britských knih celé 19. století dobrým mravům neodporujícím průmyslem, dosahujícím i na dnešní poměry neuvěřitelné efektivity. Americké kopie v Británii vydaných románů vycházely jen 2–3 dny po originálu. O pár desítek let později ovšem vidíme právě Spojené státy v popředí tažení proti praktikám, které byly před jedním stoletím americkými mediálními společnostmi i americkými politiky vnímány jako součást emancipačního snažení proti nadvládě bývalé koloniální mocnosti,“ připomíná Zlatuška.

Úspěch internetu přitom stojí právě na svobodě šíření informací a je poněkud zarážející, že se proti tomuto šíření staví země, které samy sebe označují za demokratické. Je také třeba připomenout, že toto omezování svobodného přístupu k informacím poškozuje země rozvojového světa, neboť díky smlouvě ACTA by vyspělý svět získal klacek, se kterým by mohl rozvojové země neadekvátně bít.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

8:41 „Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ona, která se ještě nedávno učila chodit na nočníček, si dovolí sp…