Válka o vládu nad Velkou Británií: Zásadní posun

5. 7. 2016 9:12

Michael Gove a Boris Johnson byli v průběhu kampaně za Brexit nerozlučnými spojenci. Po úspěšném referendu však Gove překvapivě vyhlásil svoji kandidaturu na šéfa konzervativců a vyřadil tak Johnsona ze hry. Ten však nyní vrací úder a vyhlásil podporu ministryni pro energetiku Andree Leadsomové.

Válka o vládu nad Velkou Británií: Zásadní posun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Velké Británie David Cameron
reklama

Jak konstatuje konzervativní deník The Telegraph, Johnsonovo vyjádření podpory bývalé bankéřce a v současné době poslankyně Leadsomové by mohlo snížit šance Goveho stát se vůdcem strany a premiérem na minimum. Johnson pěl na adresu příznivkyně Brexitu a bývalé spolupracovnici Bank of England Leadsomové samá slova chvály. Zejména ocenil její „odhodlání a schopnost řídit“. „Díky svým dřívějším pracovním zkušenostem rozumí financím lépe než kterýkoli jiný poslanec,“ cituje britský deník Johnsona.

Ještě před několika hodinami se jevil jako nejvážnější konkurent kandidující ministryně vnitra Theresy Mayové Michal Gove, ale Johnsonův tah vše změnil a rázem je Gove odsunut na druhou kolej. Svědčí o tom rovněž vyjádření 149 konzervativních poslanců, z nich 95 podporuje Mayovou, 32 Leadsomovou a jen 24 Goveho. Další průzkum potom dokonce dává třiapadesátileté ministryni energetiky podporu 38 %, což je ještě o procento více než dosavadní favoritce Mayové. Leadsomová včera zahájila svoji kampaň, když slíbila stmelit stranu i národ po Brexitu a vyjádřila se proti volnému pohybu migrantů v EU.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Leadsomovou považuje bývalý starosta Londýna Johnson za přirozenou vůdkyni a oceňuje dále také její charakterové vlastnosti. „Ona je vyrovnaná, laskavá a důvěryhodná,“ prohlásil Johnson a dodal, že navíc rozumí otázkám spojeným s Evropskou unií a dokáže zajistit Velké Británii po Brexitu skvělou budoucnost. Právě proto budu dnes hlasovat pro Andreu Leadsomovou,“ konstatoval Johnson. Jednou ze slabin Ledsomové však podle britského deníku může být, že v rámci kampaně až příliš úzce spolupracovala s Nigelem Faragem a jeho stranou UKIP.

Nejvážnější kandidátkou na post šéfky strany a premiérky země i nadále zůstává Theresa Mayová, která v průběhu kampaně stála za premiérem Davidem Cameronem, byť se na rozdíl od něj až tolik neangažovala. Právě to ji zajišťuje podporu i těch konzervativních poslanců, kteří jinak vyjadřovali podporu Brexitu. May má aktuálně mezi poslanci větší podporu než Leadsomová, Gove, Crabb a Fox dohromady, přesto si Leadsomová věří. „Vzhledem ke své profesní kariéře vím, jak dospět k dohodě při jednáních, která nás čekají s EU. Stejně tak vím, jak coby žena uspět v mužském světě,“ prohlásila Leadsomová s tím, že podle jejího názoru není zapotřebí po Brexitu vyhlásit nové volby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,To bylo Vašíkovi Moravců 7 let..." Hvězda ČT znectila Petra Žantovského s kolegou. Teď si přečte příběh

14:55 ,,To bylo Vašíkovi Moravců 7 let..." Hvězda ČT znectila Petra Žantovského s kolegou. Teď si přečte příběh

„Je to už relativně dávno. Asi tak někdy v roce 1993 mi můj ctěný a nezapomenutelný přítel Karel Kry…