Válka s Babišem: Hamáček si zase řekl o 20 miliard. A už to jelo

07.08.2019 7:25

Vláda je na prázdninách, ale Jan Hamáček ani v tomto volném čase neumdlévá v boji za další miliardy ze státního rozpočtu. Poté, co poslal premiéru Babišovi dopis, ve kterém kritizoval návrh rozpočtu jako příliš konzervativní a opatrný, nyní ještě přidal na sociálních sítích. Chování ministryně financí Schillerové tam přirovnal k Miroslavu Kalouskovi.

Válka s Babišem: Hamáček si zase řekl o 20 miliard. A už to jelo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček a Andrej Babiš

Anketa

Měl by Babiš přidat ministerstvům ČSSD 20 miliard, jak sociální demokraté požadují?

3%
97%
hlasovalo: 10197 lidí

Hamáček znovu zopakoval, že rozpočet je příliš konzervativní. Jinými slovy, počítá s příliš nízkými příjmy a kvůli tomu se musí krotit i na straně výdajů, což se předsedovi ČSSD nelíbí. Podle něj to znamená „zbytečné škrty“. A něco takového jsme podle něj již zažili.

Podle Hamáčka je to „stejně jako za vlády pravice a Miroslava Kalouska“. Lidé si podle něj ještě dobře pamatují, kam tato politika tupých škrtů vedla. Jak Hamáček upozorňuje, v současnosti může navrhovaná podoba rozpočtu zásadně ovlivnit nejen bezpečnost a sociální služby, ale například i boj se suchem. To vše jsou oblasti, pro které jsou nezbytné dostatečné výdaje ze státního rozpočtu.

Jako ministr vnitra pak Hamáček upozornil, že peníze jsou nezbytné například na obnovu vybavení pro hasiče. „Třicet let staré žebříky prostě musíme vyměnit,“ zakončil svůj příspěvek šéf sociálních demokratů.

Anketa

Těšíte se na oslavy 30. výročí Sametové revoluce?

4%
96%
hlasovalo: 14865 lidí

Komentátor Štěpán Kotrba v reakci na Hamáčkovo dopisování premiérovi připomněl, že pokud předseda ČSSD požaduje peníze navíc pro policisty a sociální služby, je prvním a nejlogičtějším řešením najít je v rozpočtu někde jinde.

A Kotrba mu rovnou poradil, kde hledat: „Například je naprostý nesmysl kupovat americké vrtulníky za 23 miliard korun. Je naprostý nesmysl kupovat obrněné transportéry za 53 miliard, jejichž užitná hodnota daleko zaostává za OT-64 SKOT, BPzV Svatava, OT-90 či BVP- 2,“ navrhl. A když už jsme u těch výdajů na obranu, je podle něj nesmyslné platit misi v Afghánistánu.

„A je naprostý nesmysl provozovat vojenské transportní letouny CASA, které neuvezou žádnou bojovou techniku mimo třech džípů…“ pokračoval analytik. Částku, která by díky tomu zbyla na sociální výdaje a nové žebříky pro hasiče odhadl Kotrba na osmdesát miliard.

Hamáčkův letní boj za policisty a sociálně slabé zaujal z profesionálního hlediska i experta na komunikaci Jana Jetmara. Kampaň podle něj začala jalově už tím, že ji Jan Hamáček rozjel, když jsou všichni na prázdninách.

Pak zrekapituloval, jakým způsobem se ČSSD oněch dvaceti miliard navíc domáhala. Nejprve hrozila, že bez nich odejde z vlády. „Pak se řekne, že se ty miliardy vezmou tak, že se prostě do rozpočtu napíšou. Jen tak, my si myslíme, že vyděláme o 20 miliard víc, tak si ty miliardy nakreslíme a ty nakreslené miliardy skutečně utratíme,“ konstatuje fascinovaně Jetmar. A pro větší efekt se ještě postraší Kalouskem, aniž by bylo zřejmé, kde se tam vzal.

„Chceme utrácet peníze, které nemáme, ale když je nedostaneme, budeme tomu říkat zbytečné škrty v rozpočtu,“ shrnul Jetmar komunikační strategii ČSSD. Toho na tom nejvíce zaujalo, že ČSSD si snad skutečně myslí, že jí lidé uvěří, že si do rozpočtu může nakreslit čísla, jaká chce, bez ohledu na to, kolik vydělává.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bláto! Šmarda to položil a Česko žije. Jaromír Soukup dal výzvu

7:40 Bláto! Šmarda to položil a Česko žije. Jaromír Soukup dal výzvu

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci, a jak to tak vypadá, i aféra kolem odvolávání ministra Staňka ko…