Válka s Ruskem je na dosah! Hájek analyzuje zajímavosti kolem jednání o Ukrajině

07.02.2015 11:50

Včerejší jednání německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Francoise Hollandea s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě o urovnání konfliktu na východní Ukrajině obsáhle komentuje na svém serveru Protiproud bývalý kancléř prezidenta Václava Klause Petr Hájek.

Válka s Ruskem je na dosah! Hájek analyzuje zajímavosti kolem jednání o Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hájek
reklama

Poukazuje na to, že Evropa je vzrušena nadějí, protože Merkelová a Hollande v Moskvě jednají s ruským prezidentem o metodě, která by vedla k ukončení ukrajinské občanské války. Ale naproti tomu Amerika je vzrušena nadějí přesně opačnou. "Konečně má příležitost zaplavit kyjevskou 'demokratickou' vládu 'smrtícími zbraněmi', jak zní přesná citace představitele washingtonských elit,“ píše Hájek.

Pražskou kavárnu vzrušuje, že válka s Ruskem je na dosah

Podle Hájka mají Američané u nás své spojence. "I pražská (mediální a politická) kavárna je vzrušena: Vytoužená válka s Ruskem je na dosah – pokud to ovšem 'zbabělí Evropané' nezpackají,“ uvádí.

Všímá si toho, že předtím, než Merkelová přijela do Kyjeva, navštívil jej americký ministr zahraničí Kerry, který prý pochválil ukrajinskou vládu za její úspěchy v demokratizaci země a za hospodářské reformy. O zbraních však mluvil velmi opatrně. Ví totiž, že v Evropě jsou nálady právě opačné.

Ministr zahraničí USA pražskou kavárnu rozladil

Kerry tím ale podle Hájka rozladil "pražskou kavárnu“. "Romancovové a spol. okamžitě nastoupili do České televize, aby svou frustraci vylili na veřejnost,“ uvedl Hájek a připomněl, že se ani slůvkem nezmínili, že právě v okamžiku Kerryho návštěvy místní parlament schválil další ze svých kroků k nastolení vzorné demokracie západního typu: "Ode dneška se na Ukrajině nesmí poslouchat ruská televize a pod vysokou pokutou je rovněž zakázáno promítat ruské filmy,“ uvedl Hájek.

S odvoláním na blíže neupřesněné nezávislé pozorovatele pak píše, že jde o klasickou kyjevskou hysterickou reakci na tragickou bilanci vládní armády a pluků oligarchů na východní frontě. "Ti společně kráčejí od porážky k porážce, což s hrůzou konstatoval v ČT i mediální velevoják, generál Jiří Šedivý,“ uvedl Hájek s tím, že v pořadu Horizont spolu s moderátorem konstatovali, že takhle se bojovat prý nedá. Důvodem je nízká bojová morálka ukrajinské armády, kterou Hájek označuje za "okupační“ a která je prý s tou "povstaleckou“ nesrovnatelná.

Vláda už otevřeně počítá s bratrskou pomocí Washingtonu?

Hájek si také všímá přijetí nové vojenské strategie ČR Sobotkovou vládou a toho, jak ji někteří žurnalisté komentují. Zaujal jej například pohled publicisty Daniela Anýže, který v Hospodářských novinách zdůraznil, že v nové strategii se píše o posilování schopnosti přijímat na českém území ozbrojené síly spojenců. A přitom se ptá, jak v této souvislosti máme chápat výrok ministra Stropnického, že u nás základny k "pobytu cizích vojsk na našem území“ nepřicházejí v úvahu. "Znamená to snad, že vláda již otevřeně počítá s 'bratrskou pomocí' Washingtonu a 'dočasném umístění' jeho armád u nás?“ ptá se Hájek.

Zaujal jej také názor komentátora Deníku Ivana Hoffmana: "Někteří politici a komentátoři jako by se nemohli dočkat, kdy se rozhoří pořádná válka, ve které bychom nestáli bokem. Předcházení konfliktům, na které se naše vláda míní soustředit, už komentátory vyhlížející válku nezajímá.“

Podle Klause je situace na Ukrajině pro Evropu důležitější než islámský extremismus

V další části textu cituje některé myšlenky Václava Klause. Ten si například myslí, že situace na Ukrajině je klíčová pro další vývoj Evropy, protože ta může Evropu zásadním způsobem destabilizovat. Z krátkodobého hlediska dokonce více než Islámský stát a muslimský terorismus. "Pochopí už konečně evropské elity v Bruselu a v hlavních městech členských zemí, že je třeba zvolit úplně jinou politiku k ukrajinské krizi, než jakou dosud Evropa (a Amerika) provádějí? Už včera bylo pozdě tuto změnu provést,“ cituje Hájek Klausova slova s tím, že tato Klausova otázka je samozřejmě řečnická. S "lídry“ EU má dostatečně dlouhou zkušenost, aby věděl, že nejspíš nepochopí nic. Že i jednání v Moskvě, které je iniciované Vladimirem Putinem, skutečnou změnu nepřinese. "Rozhodující slovo v Evropě mají válečníci z Washingtonu, kteří musejí nějak zachránit hroutící se ekonomiku chřadnoucího světového četníka. Obvykle k tomu sloužila válka. I nyní je blíže, než si uvědomujeme,“ tvrdí Hájek.

To byl podle něj jediný důvod, proč Merkelová s Hollandem jeli do Moskvy: "Vědí o tom. A také vědí, že v Evropě najdou jen pár 'kaváren', které by s další zničující válkou souhlasily, či do ní dokonce šly. Normální lidé se jí právem děsí,“ myslí si Hájek.

Pražská kavárna je cynická a odtržená od zbytku země

Pražská kavárna si podle něj jen infantilně hraje s modely tanků, letadel a i jaderných zbraní, které by dříve či později z obou stran udeřily. "Je cynická a úplně odtržená od zbytku země – o čemž svědčí poslední čísla dramaticky klesajících nákladů všech hlavních novin i měření důvěryhodnosti České televize: z někdejších osmdesáti na současných sotva padesát procent,“ kritizuje "pražskou kavárnu“ Hájek. Závěrem dodává, že se musíme modlit a věřit v zázrak. "Zázraky se dějí. Pokud lidé dají doopravdy najevo, co si myslí, naděje bude vyšší,“ uzavírá částečně optimisticky Petr Hájek své zamyšlení.

  • Celý text Petra Hájka najdete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Na pumpu si chodí vařit vlastní h*vna. Stříhali si rozkrok a běhali s černým ohanbím, aby se dostali do špitálu...“ Čerstvé zážitky s migranty v Německu, o nichž se mlčí a mlčet bude

4:46 „Na pumpu si chodí vařit vlastní h*vna. Stříhali si rozkrok a běhali s černým ohanbím, aby se dostali do špitálu...“ Čerstvé zážitky s migranty v Německu, o nichž se mlčí a mlčet bude

ParlamentníListy.cz již před dvěma lety hovořily s mužem, který v Bavorsku provozuje dvě benzínové s…