Válková se rozpovídala před Tachecí: Babiš justici nerozumí a ještě možná bude překvapen

15. 3. 2015 20:17

Exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) v rozhovoru s Barborou Tachecí pro Svobodné fórum prozradila, jak se cítila na sjezdu ANO a jak je to s volností ministrů Andreje Babiše ve vládě. Andrej Babiš a její nástupce Robert Pelikán prý možná budou překvapeni.

Válková se rozpovídala před Tachecí: Babiš justici nerozumí a ještě možná bude překvapen
Foto: ANO
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková
reklama

Helena Válková se v lednu stala členkou ANO a pár týdnu nato byla šéfem hnutí Andrejem Babišem fakticky vyhozena z postu ministryně. Navzdory této zkušenosti má za to, že hnutí ANO stále chce měnit věci k lepšímu. O tom prý hnutí ANO doopravdy je, mění k lepšímu to, co předchozí pravicové vlády poničily. Na samotném sjezdu vnímala nadšení z Babiše, ale chyběla jí širší diskuze. Teď chce asi tak půl roku sledovat, jak to v ANO chodí. Dříve nebyla členkou a jako ministryně se politikou příliš nezabývala, nyní je připravena to napravit.

Na vládě to prý chodilo tak, že každý vyslovil svůj názor, někdy se Babiš s Válkovou shodovali, někdy ale měla v zásadě volnou ruku v tom, co v rezortu chtěla prosadit, třeba Nejvyšší radu justice. Babiš to prý nijak nekritizoval, takže si myslela, že má volnou ruku. Podle Lidových novin, které patří Babišovi, ale asi nesplnila očekávání, takže musela odejít. Její nástupce Robert Pelikán ale společně s Andrejem Babišem možná zjistí, že jejím vyhazovem se věci stejně neurychlí.

"I já stále hledám odpověď na otázku, proč jsem musela odejít po 13 měsících. On to vysvětluje tak, že jsem málo rezolutní a že se nechávám ovládat justicí a ve skutečnosti rezort řídí různé lobbistické skupiny. Notáři, advokáti, soudci… Já osobně si myslím, že on justici nerozumí. Možná pozná, že s příchodem mého nástupce žádné velké změny v razanci a rychlosti nepřijdou," podotýká někdejší šéfka rezortu na adresu Andreje Babiše.

Válková důsledně uplatňuje právnický pohled

Jako právnička zdůrazňuje, že nemá důkazy o tom, že by si Babiš "objednal" ve vlastních novinách články namířené proti ní, takže to nechce příliš komentovat. Stejně tak se staví k otázce přílišné koncentraci moci v rukou jednotlivce. Před volbami se prý příliš nemluvilo o riziku, že ve svých rukou Babiš bude držet příliš mnoho moci, pokud uspěje. Teď je třeba to bedlivě sledovat, co Babiš dělá. Nic z toho není v rozporu ani s českou Ústavou, ani s dalšími zákony, byť eticky už je otázka střetu zájmů poněkud složitější. Minimálně Babišova pozice vzbuzuje určité otázky. Válková by proto podpořila konkrétnější novelu zákona o střetu zájmů, kdyby s ní někdo přišel.  

"Protože jinak to vzbuzuje ty pochybnosti, které formulujete v otázkách. A když na ně odpovídám, pohybuji se na té pomyslné hraně, co je ještě přípustné a co není. Takže by měl promluvit zákon, mělo by v něm být jasně uvedeno, že je to střet zájmů a že ústavní činitel v pozici té a té by neměl být současně to a to. A bylo by to," uvedla.

  • Původní rozhovor ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…