Válkovou vyhnali "sovětským způsobem", udeřil Pečinka v ČT a pak utnul Pospíšila

10.02.2015 22:31

Hosty úterních Událostí, komentářů byli komentátor Reflexu Bohumil Pečinka a dosavadní první náměstek na Ministerstvu spravedlnosti Robert Pelikán. Komentátor jasně řekl, že Válková byla z rezortu vyštvána, i když se "sovětskému způsobu" svého odvolávání nějaký čas bránila. Pelikán to viděl zcela jinak. Vymezil se i proti státním zástupcům. Své k tomu řekl i europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), za což si vysloužil kritickou poznámku od Pečinky.

Válkovou vyhnali "sovětským způsobem", udeřil Pečinka v ČT a pak utnul Pospíšila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková
reklama

"Já bych řekl, že je to takový sovětský způsob odvolávání ministra. V minulém týdnu byly napsány takové obsáhlé, nepříliš konkrétní nekrology. Pak se hledalo něco konkrétního. Pak jí byl na vládě předložen papír s její rezignací, ale ona to odmítla podepsat a jela za prezidentem. Ale teď leží v nemocnici se zápalem plic, kde to podepsala. Řekl bych, že ministryně byla ze své funkce vyštvána," vyjádřil svůj názor Pečinka.

Paranoidní čtení některých paragrafů

Pelikán to ale vidí jinak. "Já to chápu tak, že ministryně podala rezignaci, protože je unavená," zdůraznil. Doufá, že své oponenty přesvědčí o tom, že za odchodem ministryně nebylo nic jiného a on se bude starat o chod rezortu jako profesionál.

Jasně také odmítl kritiku, že by byl proti nezávislosti státních zástupců, když pracoval na novém zákonu o státním zastupitelství. "Některé neshody byly způsobeny trochu paranoidním čtením státních zástupců a někdy také ne úplně dobrou formulací zákona," vyjádřil svůj názor Pelikán. Nakonec si ale řadu věcí vyříkali s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem.

Do vysílání vstoupil také europoslanec za TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil. Válkovou příliš nešetřil, nedařilo se jí totiž v personální politice, na druhé straně se jí ale zastal v tom, že její odchod mohl proběhnout důstojněji, nemusel se odehrávat v nemocnici. "Ale to je vina Andreje Babiše, ne paní ministryně."

Na Pelikánovi posléze nenechal nit suchou. Nevládní organizace prý zkritizovaly nový zákon o státním zastupitelství a odborná veřejnost prý odmítala i připravovanou novelu občanského zákoníku. "Ale zcela upřímně, já přeju panu budoucímu ministrovi, aby byl úspěšný, protože to bude dobré pro Česko, ale nevidím pro to příliš dobré výchozí podmínky," uzavřel své vystoupení Pospíšil.

Pečinka si k tomu neodpustil kritickou poznámku. Ještě jako ministr spravedlnosti si prý Pospíšil nechal vnutit určitou verzi zákona o státním zastupitelství, ale sám v tom prý vlastně nic neudělal. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hlad, složenky a strach. Vztek na Babiše poroste. A také násilí

15:37 Hlad, složenky a strach. Vztek na Babiše poroste. A také násilí

Že bude lockdown, předpovědělo už několik lidí. Mezi nimi i novinář Petr Nutil. A varuje, že nemusí …