Vám ta vaše tradiční rodina nefunguje, smála se snacha Šabatové, kandidátka Zelených lidovci. A Marksová se s gustem přidala

22.09.2017 22:26

V dnešní předvolební debatě České televize, které se zúčastnilo deset lídrů nejsilnějších stran a hnutí na základě volebního potenciálu, se hovořilo o sociální politice a zaměstnanosti.

Vám ta vaše tradiční rodina nefunguje, smála se snacha Šabatové, kandidátka Zelených lidovci. A Marksová se s gustem přidala
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ministryně Michaela Marksová v pořadu Máte slovo.

Úvodním tématem byla minimální mzda, která se od příštího roku zvýší na 12 200 korun. Opozice navyšování minimální mzdy hodnotila jako populistický krok. „Pracovat se musí vyplatit. Nicméně zvyšovat minimální mzdu není ten nejlepší krok. Zase na to doplatí lidé s nejnižšími příjmy,“ míní Kristýna Zelienková (TOP 09). Mzda by se podle ní měla zvedat formou poptávky ze strany trhu. „Zaměstnavatelé by měli sami navyšovat mzdy,“ dodala.

Komunisté by pak byli podle Hany Aulické Jírovcové spokojeni s minimální mzdou kolem 15 000 korun. „Bohužel zaměstnavatelé často upírají zaměstnancům adekvátní mzdu,“ sdělila jasně Hana Aulická Jírovcová (KSČM). Pro zvýšení minimální mzdy je i hnutí ANO. „Chyběla ale dohoda se zaměstnavateli,“ míní Radka Maxová (ANO). „Nebráníme se i dalšímu zvyšování minimální mzdy, muselo by se však o tom hovořit na tripartitě,“ sdělila. 

Lídryně pardubické kandidátky Monika Horáková (Zelení) uvedla, že vítá, že došlo k navýšení minimální mzdy, domnívá se však, že to je stále málo. „Neměli bychom se bavit jen o zájmech zaměstnavatelů, ale i zaměstnanců. Nutné je se také podívat na pracovní podmínky,“ podotkla Horáková k reportážím reportérky Saši Uhlové. Dodejme, že Uhlová je švagrovou Horákové, která je životní partnerkou Michala Uhla, nejmladšího potomka ombudsmanky Anny Šabatové a aktivisty Petra Uhla.

„Jde hlavně o to, že v poslední době se často zvyšovala minimální mzda, což může být problém pro zaměstnavatele. Malí podnikatelé a malé firmy je třeba podporovat,“ oponovala Michaela Matoušková (STAN).

„Je pro nás nepřijatelné, aby člověk, který pobírá sociální dávky, má vyšší příjmy než člověk, který má minimální mzdu,“ zmínila pak Tereza Hyťhová (SPD). Konkrétní částku, jak navýšit minimální mzdu, neřekla. 

Následně se proti minimální mzdě vyjádřil Jan Skopeček (ODS), jenž je lídrem středočeské kandidátky. „Považuji minimální mzdu za škodlivou. Mělo by jít o dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem,“ řekl. On sám by ji zrušil, ale je mu jasné, že pro to nedojde shody. „Jak by asi vypadal váš život za 12 tisíc korun? Jak byste uživil rodinu?“ obula se do něj hned Horáková. „Celý život jsem se snažil získávat kvalifikaci, abych nemusel pracovat za minimální mzdu,“ oponoval.

„Jsem rád, že tato vláda zvedla minimální mzdu. Je to pomoc těm nejzranitelnějším na trhu práce. Zvýšení minimální mzdy je boj proti zaměstnávání načerno,“ uvedl jasně lídr jihočeské kandidátky Jan Bartošek (KDU-ČSL). Minimální mzda by však měla přestat být hračkou v rukách politiků.

„My nenavyšujeme mzdy jen pro ty s nejnižší kvalifikací, ale i pro lékaře, IT odborníky a tak dále,“ sdělila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) k tomu, jak jde minimální mzda ruku v ruce se zaručenými mzdami.

Lídr královéhradecké kandidátky Martin Jiránek (Piráti) by rovněž minimální mzdu navyšoval. „Přímo čísla nemáme. Mělo by to být navázáno na průměrnou mzdu,“ sdělil. 

Priority v resortu

Všichni lídři se pak vyjádřili k prioritám, které by prosazovali ve svých úřadech. Komunistka Aulická by zvýšila právě minimální mzdu, Bartošek zmínil pomoc při výstavbě cenově dostupného bydlení, Horáková se přidala k oběma kandidátům. „V hnutí SPD prosazujeme to, aby minimální důchod byl svázán s minimální mzdou,“ zmínila Hyťhová. O důchodech pak hovořil i Jiránek za Piráty. O dostupném bydlení se pak zmínila i Marksová. „A prioritou je samozřejmě konec levné práce,“ dodala.

„STAN by v první řadě chtěli začít s důchodovou reformou. V kontextu s tím je třeba připravovat reformu zdravotního pojištění,“ uvedla Matoušková. Maxová pak zmínila to, že dlouhodobě bojuje za reorganizaci lékařské posudkové služby. „Cítím tady velký hendikep,“ řekla. A zmínila i podporu rodin.

„Určitě chceme zvýšit příjmy našich zaměstnanců. Chceme zvýšit superhrubou mzdu,“ zdůraznil pak Skopeček. Neopomněl ani na penzijní reformu. Na tu by se nevykašlala, jak uvedla, lídryně zlínské kandidátky TOP 09 Zelienková.

Bartošek by otevřel trh práce. Stejně tak Maxová

Následně se hovořilo i o zaměstnanosti. „Jsem pro to, abychom trh práce otevřeli i do zahraničí, například na Ukrajinu, Mongolsko, Vietnam. Pracovníci, kteří k nám budou přicházet, musejí být prověřeni z hlediska bezpečnosti,“ sdělil k této otázce Bartošek. „Z Ukrajiny je převis poptávky pracovních míst,“ sdělil. Obdobného názoru je pak i Maxová.

„Můžeme sem lákat, koho chceme, ale za nízké peníze tady nikdo nevydrží,“ podotkla však Horáková. O náležitém zaplacení zahraničních pracovníků pak hovořila i Marksová.

O nedostaku pracovníků technických oborů mluvila Aulická Jírovcová. Spolupracovat by podle ní měli zaměstnavatelé především se školami. O spolupráci firem se vzdělávacími institucemi pak hovořla i lídryně Matoušková. „Jsme pro dlouhodobou reformu školství. Studenti by se měli učit být flexibilní,“ sdělil Jiránek. 

Bartošek pak hřímal nad tím, že Česká republika potřebuje nový trh práce. Zmínil například i práci z domova, kterou je třeba podle jeho slov podpořit. 

Do sporu se pak dostala komunistická lídryně Aulická se „zelenou“ Horákovou. „Mnozí lidé registrovaní na úřadech práce nechtějí pracovat, nemají pracovní návyky,“ zmínila Aulická. Lídryně Zelených však oponovala, jak může Aulická vědět, že lidé nechtějí pracovat. „Vidíte jim do hlavy?“ ptala se Horáková. Hyťhová se pak postavila na stranu Aulické, kde opět zmínila, aby lidé neměli nárok na vysoké sociální dávky. 

Téma důchodové reformy i přídavků na děti

Když se začalo hovořit o důchodech, Skopeček podotkl, že bez většího podílu soukromých peněz žádná reforma důchodového systému není možná. Zelienková z TOP 09 pak uvedla, že je nutné, aby důchodová reforma skutečně byla. „Zrušením druhého pilíře se nic neřeší,“ kritizovala Zelienková. 

Ministryně Marksová však za zrušením penzijní reformy stojí. S tím, že se však nelze spoléhat jen na první pilíř, souhlasí však lídryně za ANO Maxová. Ona sama by zapojila do reformy zaměstnavatele.

„Nezastávám názor ČSSD, že není třeba důchodovou reformu zavést,“ pustil se pak do své koaliční partnerky Marksové i Bartošek. Zelení by si podle Horákové představili, aby minimální důchod činil deset tisíc korun. „Náš jediný recept je – vysoké mzdy zajistí vysoké důchody,“ podotkla Horáková.

Hovořilo se pak i o přídavcích na děti a o navýšení porodnosti. „Naše rodinná politika je dlouhodobě strašně zanedbaná,“ posteskla si ministryně Marksová. „Chybí tady podpora mladých rodin s dětmi. Místo toho se tu podporují nepřizpůsobiví jedinci,“ zmínila Hyťhová. „Chceme podpořit lidi, kteří pracují a jsou slušní, chceme je motivovat k tomu, aby měli mladí lidé děti,“ dodala a znovu zopakovala své teze o zneužívání systému sociálních dávek.

A co adopce dětí homosexuálními páry? „My s tím v SPD nesouhlasíme. Pro nás je tradiční rodina maminka, tatínek, babička, dědeček,“ sdělila jasně Hyťhová. Piráti podle Jiránka jsou pro adopci homosexuálními páry. „Pro nás je primární štěstí toho dítěte,“ sdělil Jiránek. „Respektujeme rozhodnutí Ústavního soudu o adopci, ale politicky se s tím neztotožňujeme,“ podotkla Zelienková. Bartošek pak uvedl, že česká společnost se velmi proměnila, ale lidovci současnou úpravu považují za dostatečnou. Obdobně pak hovořil i Skopeček. 

Horáková se pak pochlubila svojí pěstounskou zkušeností. „Podporujeme sňatky stejnopohlavních párů, stejně tak jako adopci,“ sdělila Horáková. „STAN ctí funkční rodinu a je jedno, jestli je to rodina muž – žena, dvě matky, dva otcové,“ podotkla Matoušková. 

O adopci homosexuálními páry pak nepochybuje ani ministryně Marksová, i když ve straně, jak uvedla, na to není jednotný názor. „Příroda je moudrá, děti může mít jen muž a žena, tak bych u toho zůstala,“ dodala Aulická v závěru pořadu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

20:12 Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller přináší další zamyšlení pro čtenáře Parlament…