Varování Zdeňka Zbořila: Změna hranic. Uprchlíky u Polska to neskončí

27.11.2021 7:30

Politolog Zdeněk Zbořil se zamyslel nad situací na polsko-běloruské hranici. Podle jeho názoru nelze vyloučit, že tuto krizi může někdo chtít využít ke změnám na mapě Evropy, jinými slovy k rozpoutání války. Podle Zbořila může takovýto zájem sledovat např. ukrajinská vláda, ale nejen ona. Podívejte se sami, kdo by mohl být další.

Varování Zdeňka Zbořila: Změna hranic. Uprchlíky u Polska to neskončí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Uprchlíci, kteří stáli na hranici mezi Polskem a Běloruskem, pomalu odcházejí. Buď končí v táborech, které nechal vybudovat režim Alexandra Lukašenka, nebo se vracejí domů. Letecky např. do Iráku.

Zbořil se v rozhovoru pro První zprávy.cz zamyslel nad tím, proč v tomto regionu vzniklo napětí a kdo z něj může něco vytěžit.

„Jak to vzniklo, já vlastně nevím, jenom sleduji to zpravodajství z ruské televize, z běloruské televize, z českých televizí a případně z evropských televizí nebo televizí, které jsou pod vlivem Evropské komise a různých orgánů Evropské unie,“ začal Zbořil.

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko tvrdí, že vyhrál, když umožnil vítězství rozumu, zatímco z Evropské unie zaznívá, že vyhrála EU, protože Lukašenko ustoupil a migranti z polsko-běloruské hranice odcházejí. Zbořilovi se však zdá, že migrační krize mohla být jen záminkou pro udržení napětí v regionu. Připomněl, že existuje koridor mezi Ruskem a Kaliningradskou oblastí, a sáhl k jednomu návratu do minulosti. Před druhou světovou válkou existoval v Polsku koridor mezi Německem a Gdaňskem a  tento koridor se nakonec stal jednou ze záminek k rozpoutání války.

„Přidejte si ještě k tomu, že koridor mezi Ruskou federací a Kaliningradem, bývalým Königsbergem, může být zdrojem podobného napětí jako kdysi koridor gdaňský před vypuknutím druhé světové války a můžeme skutečně spekulovat, zda se někdo nerozhodl ten incident na polsko-běloruské hranici využít k nějaké změně politické mapy Evropy.“ upozornil Zbořil.

„Zájemců o tu proměnu politické mapy Evropy je až příliš mnoho a nemusí to být jenom politická elita Ukrajiny, která používá jaksi nevybíravého vojenského  slovníku. Ale i ekonomické zájmy zemí, které mají obavu z toho, že uvedení Nord Streamu 2 do plného provozu, do plné funkčnosti, je ohrozí ekonomicky a hledají pro svoji ochranu zájmy nejenom Evropské unie, ale i ve Spojených státech. To nevyvolává naději, že se ten konflikt v této oblasti vyřeší jenom tím, že se změní situace s uprchlíky a migranty, kteří chtějí z blízko a středoasijských zemí dorazit do Německa, ale že ten konflikt dostane v nejbližších dnech zase nějakou novou dimenzi, kterou třeba ještě dnes ani neočekáváme,“ rozvedl svou myšlenku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…