Varování: Zdražuje se to, co potřebujeme nejvíce

12.02.2013 6:57

Ačkoli čísla o zdražování ukazují, že se v lednu letošního roku zvedly ceny o pouhé 1,9 procenta, což je laťka uměřeného zdražování a většina centrálních bank je považuje za cenovou stabilitu, jsou tyto údaje matoucí. Lenka Zlámalová ve svém komentáři pro Lidové noviny píše, že zdražuje všechno základní a zlevňuje to, co bychom si mohli odpustit.

Varování: Zdražuje se to, co potřebujeme nejvíce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

"Ze statistik, jejichž původním smyslem bylo ukázat, co se ve společnosti děje, se při povrchních pohledech může stát dost pokřivený obraz pro veřejnou debatu," píše Zlámalová a kromě statistik o nezaměstnanosti má na mysli právě údaje o zdražování.

Ačkoli lednová čísla ukazují zdravé zdražování o 1,9 procenta, hlubší pohled prý ukazuje, jak je v tomto případě průměr zrádný. Podstatně totiž zdražuje to, co je nezbytné. Zlevňují naopak věci, které si můžeme lehce odříct a alespoň na nějakou dobu ze bez nich obejdeme.

Základní statky zdražují

"Pocit, že je vše dražší, je oprávněný. Nejvíc jdou nahoru potraviny a nejsou to žádné cukrovinky, uzeniny a gastronomické vychytávky, ale to základní. Mouka je dražší o 17 procent, vajíčka o 29, maso o 7 stejně jako ovoce, zelenina o 21 a brambory o 45 procent. Nejde o žádný výkyv, přesně o tuto částku bylo loni jídlo levnější," píše autorka komentáře.

A k potravinám se přidávají další životně důležité věci: elektřina, voda, plyn, teplo, které stojí domácnosti ještě víc než jídlo, ačkoli jsou nějakým způsobem regulované.

"Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa teď přiznal, že za podvody s fotovoltaikou zaplatí lidé zbytečně stovky miliard. Není čas vymyslet, jak z účtů daňových poplatníků část podvodných růstů sejmout?" ptá se závěrem Zlámalová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…