Varování státu kvůli imigrantům: Buď nastolíte pořádek, nebo...

2. 2. 2016 12:30

Nedávné události na hlavním železničním nádraží ve švédském Stockholmu jsou důsledkem toho, že tamní stát selhal v jedné ze svých základních funkcí. Totiž v tom, že má svým obyvatelům zajišťovat fyzické bezpečí. Mocenské vakuum pak vyplnili čtrnáctiletí Severoafričané a zakuklení muži. Na serveru Neviditelný pes o tom píše matematik a publicista Marian Kechlibar.

Varování státu kvůli imigrantům: Buď nastolíte pořádek, nebo...
Foto: Archiv MK
Popisek: Matematik a publicista Marian Kechlibar

Nejprve připomíná, že centrum Stockholmu už není bezpečné místo. Hlavní železniční nádraží a jeho okolí totiž okupují gangy nezletilých přistěhovalců marockého původu, kteří okrádají kolemjdoucí, sexuálně obtěžují ženy a napadají pracovníky ostrahy.

Přiznala to sama švédská police s tím, že nadále není schopna zjednat pořádek. Největší problém je podle ní v tom, že i když marocké pachatele trestné činnosti zadrží, musí je během několika hodin zase propustit.

V pátek večer pak desítky maskovaných mužů zaútočily na stockholmském nádraží na migranty. Ovšem ještě před útokem tito muži rozdávali letáky s názvem „Už dost“ a s textem namířeným proti uprchlíkům.

Celý text je ZDE

Ve většině světa se pouliční bitky obejdou bez letáků

Kechlibar upozorňuje, že rozdávaný leták je zajímavý inovativní prvek. „Na většině glóbu se pouliční bitky obejdou bez letáků,“ podotýká. A přináší celý text zmíněného letáku. Jeho autoři odmítají akceptovat opakované útoky na švédské ženy a jejich obtěžování. Odmítají ničení jejich dříve bezpečné společnosti. „Jestliže naše politické vedení a policie sympatizují s vrahy více než s jejich oběťmi, nemůžeme to tak nechat,“ píše se v letáku mimo jiné.

Celý text končí těmito slovy: „Ti, kdo se dnes sešli, nejsou politici, novináři ani policisté. Jsme vaši otcové, bratři, manželé, spolupracovníci, přátelé a sousedi. Švédští muži a ženy si zaslouží bezpečí, a proto vyzýváme všechny, aby nás následovali jak ve Stockholmu, tak v jiných městech země. Společně vybudujeme lepší budoucnost.“

Před sto lety stát řešil jen čtyři věci. A nyní...

Text letáku Kechlibarovi připomíná deklaraci nezávislosti nebo vyhlášení války uzurpátorovi. Připomíná, že dnešní státy na sebe nabírají čím dál větší množství úkolů, které dříve ležely v privátní sféře. „Před 100 lety řešil běžný stát jen armádu, policii, zahraniční politiku a výběr daní; po světových válkách přibylo sociální zabezpečení obyvatel a dnes se považuje za jaksi ‚přirozené‘, že různé státy EU provozují veřejnoprávní televizní a rozhlasové vysílání, řeší otázku procentuálního zastoupení těch či oněch ve vedení firem, čtou komentáře svých občanů na Facebooku a případně trestně stíhají jejich autory…“

V moderním státě si jeho úřady navzájem mydlí schody

V této souvislosti poukazuje na to, že jeden úřad dokáže fungovat dobře a reagovat na změněné podmínky rychle. Deset úřadů už ale stráví značnou část své pracovní doby jen komunikací mezi sebou. „A pokud máte úřadů sto, změní se jejich fungování na permanentní kompetenční boje, soutěživost o peníze ze státního rozpočtu a osobní řevnivost mezi jejich šéfy a náměstky,“ upozorňuje Kechlibar a dodává: „Navíc se v tom dnešním chumlu běžně stává, že jednotlivé organizace mají navzájem neslučitelné cíle. Policie chce zavírat lupiče, ale ombudsman nechce, aby při tom vyšlo najevo, že jsou to zejména mladí Maročané, atd. Ve výsledku vidíte moderní stát, kde činnost úřadů spočívá zejména v tom, že si navzájem mydlí schody.“

V takové situaci se pak snadno stane, že političtí vůdci země zapomenou na základní princip fungování státu – totiž, že má zajišťovat fyzické bezpečí svých vlastních občanů.

Když není stát schopen zajistit pouliční bezpečí, vznikají alternativní struktury

A upozorňuje, že lidská společnost nesnáší mocenské vakuum. „Jestliže není současná podoba státu s to zajistit pouliční bezpečí, okamžitě začnou vznikat alternativní struktury, které si vytyčí teritorium a nové principy fungování. Události ve švédském hlavním městě jsou dobrou ilustrací,“ píše.

Nejdříve si alternativní strukturu moci vytvořili mladí Severoafričané. Švédská reakce na sebe nedala dlouho čekat.

„Tyto dva alternativní ‚státy‘ ve stádiu zrodu spolu nyní bojují o území v centru hlavního města a nad bojištěm se vznáší oficiální švédská policie ve vrtulníku, z nějž může celou situaci právě tak jen sledovat, protože ruce má svázané milionem předpisů,“ dodává s tím, že ani drahé vybavení nepomáhá. Absence politické vůle je totiž natolik závažná, že ji nelze vykompenzovat technickými prostředky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se vám nelíbí. Estébák. A máte vůbec nějaké plány, co s touto zemí? Nebo budete jen cintat o demokracii u Havlova pomníčku? Podívejte se, co řeší svět, chytá se za hlavu režisér Martinek

19:06 Babiš se vám nelíbí. Estébák. A máte vůbec nějaké plány, co s touto zemí? Nebo budete jen cintat o demokracii u Havlova pomníčku? Podívejte se, co řeší svět, chytá se za hlavu režisér Martinek

Režisér a producent David Martinek sepsal pro ParlamentníListy.cz zamyšlení nad výzvami současného …