Vášáryová: Z Čech mi píšou, abych kandidovala na prezidentku. Dokonce i vrcholní politici

7.10.2016 6:15 odp.

„Z Čech mi píšou e-maily, abych tam kandidovala na prezidentku,“ prozradila v rozhovoru pro Týždeň.sk slovenská politička Magda Vášáryová. Usilovat o post české hlavy státu, ale nemá Vášáryová v plánu. „Zeman by si mě namazal na chleba,“ vtipkovala.

Vášáryová: Z Čech mi píšou, abych kandidovala na prezidentku. Dokonce i vrcholní politici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Magda Vašáryová

V první části rozhovoru se slovenským novinářem Eugenem Kordou Vášáryová komentovala situaci v Polsku a Maďarsku.

„Když jsem si přečetla komentáře o neplatném referendu, celkem mě to potěšilo,“ uvedla k referendu o kvótách na uprchlíky, které nedávno proběhlo v Maďarsku. „Znovu se potvrdilo, že – kromě Polska, kde je to velmi dramatické – v Maďarsku, Česku a na Slovensku mají všechny problémy humornou stránku,“ doplnila.

S úsměvem sledovala Vášáryová zejména poreferendové přešlapování premiéra Viktora Orbána, který je hlavním zastáncem tvrdé maďarské politiky vůči uprchlíkům. Nejprve prý couval z toho, že odstoupí, aby následně prohlašoval, že se vlastně lidé vyslovili pro odmítnutí kvót na uprchlíky a tak není důležité, že referendum není platné... „Velmi jsem se nad tím bavila,“ přiznala diplomatka.

Vášáryová však zároveň varovně zvedá prst. Dění v Maďarsku dle ní může být pro střední Evropu velmi nebezpečné.

„Minulý týden jsem se vrátila z Bruselu, kde jsem hovořila s lidmi z Evropské lidové strany. Přestávají nám rozumět,“ upozornila Vášáryová a poukázala na to, že již v roce 2006 se ostře pohádala na konferenci v Salcburku s tehdejším francouzským premiérem Villepinem, který velmi kritizoval střední Evropu. Říkal, že jsme měli ještě zůstat sedět za hranicemi EU, protože nejsme na členství zralí.

„Tenkrát jsem mu strašně vynadala. Takové hlasy byly dříve ojedinělé, ale dnes sílí,“ zdůraznila Vášáryová.

S obavami hledí slovenská politička i na Polsko, kde momentálně úřaduje Jaroslav Kaczynski. Vášáryová tvrdí, že není demokrat a že se neumí popasovat s moderním světem. Dokonce nepoužívá ani mobil, ani počítač.

Celý rozhovor ZDE

Co by český exprezident Havel říkal na to, kdyby viděl, co se dnes děje v zemích střední Evropy? „To je hloupá otázka – to se nedá říct,“ reagovala nejprve Vášáryová. Posléze dodala, že by rozhodně nemlčel. „To je velmi důležité si uvědomit. Bez ohledu na to, že by šel proti proudu, že by mu psali, že je idiot, že tomu nerozumí, snažil by se, aby jeho hlas byl slyšet,“ myslí si diplomatka.

„Z Čech mi píšou e-maily, abych kandidovala na prezidentku,“ zmínila také Vášáryová s tím, že na Slovensku se jí nic takového neděje. Velmi si toho váží, ale nepovažuje za reálné, že by usilovala o post české hlavy státu. „Zeman by si mě namazal na chleba,“ míní.

„Takové nabídky dostávám i od vrcholných politiků, to byste se divili,“ překvapila Vášáryová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Slovenská armáda má 17 tanků, my jich máme 34, Bulhaři 20...“ Analytik v ČT počítal. Došel k tomu, že je potřeba zastavit Putina

21:12 „Slovenská armáda má 17 tanků, my jich máme 34, Bulhaři 20...“ Analytik v ČT počítal. Došel k tomu, že je potřeba zastavit Putina

Devět zničených ruských vojenských letounů na anektovaném Krymu hlásí Ukrajina. Ne však jako výslede…