Ve Sněmovně je nový návrh na zdanění úroků z korunových dluhopisů

14.04.2017 18:31

Ve Sněmovně je další návrh na zdanění výnosů z některých korunových dluhopisů. Nezařazený poslanec Karel Fiedler chce v porovnání s novelou ministra financí Andreje Babiše (ANO) rozšířit okruh vlastníků obligací, na něž by zdanění úroků od příštího roku dopadlo.

Ve Sněmovně je nový návrh na zdanění úroků z korunových dluhopisů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schvalování programu schůze sněmovny

„Základ je stejný, ale moje novela jde o kousek dál a je důslednější, zahrnovala by i osoby blízké, to znamená rodinné příslušníky,“ řekl ČTK Fiedler. Svou předlohu pokládá za rozumnější, odstraňuje podle něho mezeru, která je v Babišově znění.

Dani by od příštího roku podléhaly podle Fiedlerovy úpravy výnosy z obligací, které nakoupily od firem takzvané spojené osoby, tedy jejich majitelé nebo lidé ekonomicky propojení. Obdobně to chce také Babiš. Fiedler ale navrhuje okruh rozšířit i na osoby, které byly nebo jsou s těmito lidmi spojené. Zdanění by se ani v jenom případě nevztahovalo například na korunové dluhopisy, které stát nabízel obyvatelům za ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Zdanění výnosů by dopadlo i na Babiše, když v minulosti nakoupil skoro za 1,5 miliardy korun korunové obligace skupiny Agrofert, kterou tehdy vlastnil. Čelí kvůli tomu podezření, že se jednalo jen o daňovou optimalizaci.

Fiedlerovu i Babišovu předlohu posoudí ve středu vláda

Možnost vydávání takzvaných nedaněných korunových dluhopisů byla zavedena už v první polovině 90. let, Kalousek ji jako ministr financí využil u státních dluhopisů pro obyvatele. Potom je začaly emitovat i firmy. Babiš nakoupil desetileté obligace s šestiprocentním úrokem, které Agrofert vydal v prosinci 2012.

Z výnosů z takových obligací se nehradí 15procentní daň. Navíc společnosti, které dluhopisy vydávají, si náklady na úroky standardně odečítají od základu daně. Možnost vydávat nedaněné korunové dluhopisy skončila změnou zákona s rokem 2013.

Fiedlerovu i Babišovu předlohu posoudí ve středu vláda. Potom se jimi budou moci začít zabývat zákonodárci. Fiedler i ministr financí chtějí, aby Sněmovna jejich normy schválila zrychleně už v prvním čtení. Je však navzdory tomu otázkou, zda se stihnou projednat do konce volebního období.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já už jsem vám jednou řekl... Moderátor ČRo tlačil na Fialu kvůli pandemickému zákonu. Ten se nakonec neudržel

19:07 Já už jsem vám jednou řekl... Moderátor ČRo tlačil na Fialu kvůli pandemickému zákonu. Ten se nakonec neudržel

Premiér Petr Fiala z ODS byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu, kde se věnoval vývoji epidemie. Věří…