Ve Štrasburku bude udělena Havlova cena za obranu lidských práv

10.10.2016 6:19

Irácká jezídka, která přežila masakr islámských radikálů, srbská novinářka a mezinárodní institut lidských práv z Francie jsou třemi finalisty ceny Václava Havla, o jejímž nositeli se rozhodne dnes ve Štrasburku. Mezinárodní ocenění za obranu lidských práv nesoucí jméno bývalého českého prezidenta bude uděleno již počtvrté.

Ve Štrasburku bude udělena Havlova cena za obranu lidských práv
Foto: František Dostál
Popisek: Václav Havel - výřez

Členka jezídské komunity z Iráku Nadja Muradová přežila masakr své rodiny a sexuální zotročení džihádisty takzvaného Islámského státu. O útoku proti jezídům promluvila žena, která nyní žije v exilu, loni v prosinci v Radě bezpečnosti OSN s požadavkem na ochranu jezídů a zastavení jejich genocidy.

Spolu s ní se o cenu uchází i srbská novinářka Gordana Igričová, která už dvě desetiletí pracuje na vytváření balkánské sítě investigativních novinářů a je držitelkou několika žurnalistických cen. Mezinárodní institut lidských práv je francouzské sdružení se sídlem ve Štrasburku, které má po celém světě asi 300 členů, mezi nimi například vědce či lidskoprávní aktivisty.

Loňskou laureátkou ocenění, jež má vyzdvihnout mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv, je dlouholetá bojovnice za lidská práva v Rusku Ljudmila Alexejevová. Cenu udílí Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

16:40 Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

Server Echo24.cz si posvítil na komunistickou minulost generála Petra Pavla. Ukazuje se prý, že Pave…