Ve Švédsku končí populární kreslený školní atlas. Jedna běženecká rodina si postěžovala, že je rasistický

31.01.2016 16:28

Otec dvanáctileté švédské dívky označil tamní dětský atlas za rasistický a jeho vydávání bylo obratem zastaveno. Mnozí Švédové nad tím jen nechápavě kroutí hlavou. Server Reflex.cz k tomu ovšem dodal, že Švédsko se potýká s duchy minulosti. Za druhé světové války prý řada Švédů souznila s Adolfem Hitlerem. Rizikové chování se prý projevuje i dnes, v dobách uprchlické krize.

Ve Švédsku končí populární kreslený školní atlas. Jedna běženecká rodina si postěžovala, že je rasistický
Foto: wikipedia
Popisek: Švédská vlajka.
reklama

Dvanáctiletá Jorgie původem z Etiopie označila za rasistický populární švédský dětský atlas. Proč? Např. kvůli obrázku, na němž je vyobrazen „tradiční bílý cestovatel“, jak se zdraví s africkými dětmi. Atlas ale vychází celá léta a řada Švédů nechápe, co je na něm špatného.

 Zatímco vydavatelství i školy označovaly knihu dlouho za ‚vtipné zobrazení‘ různých zemí a národů světa, tak tatínek dívky, Peter Lööv Roos, byl podle médií knihou naprosto zděšen,“ píše server s odvoláním na noviny Dagens Nyheter.

Panu Roosovi se prý nelibí, že dětský atlas zachovává určité špatné stereotypy, kterých je třeba se co nejrychleji zbavit. Na atlas si ale dlouhá léta nikdo nestěžoval, přestože ve Švédsku žijí desítky tisíc migrantů. Pravdou však také je, že si na jinou učebnici stěžovali někteří rodiče už v roce 2008, kde si děti mohli přečíst, že „chlapec s brýlemi sedí sám, protože je Žid“. Tato věta podle serveru dokládá jednu švédskou bolest.

„Dlouho zatajovaným a velkým problémem švédské historie je pak to, že za druhé světové války mnoha Švédům konvenoval nacistický režim Adolfa Hitlera a bylo to právě kvůli jeho rasovým předsudkům. V zemi se pořád projevuje určitý antisemitismus a v poslední době se objevují stále častěji velmi negativní reakce na uprchlíky, ke kterým bylo Švédsko dlouho mimořádně vstřícné,“ uzavírá Reflex.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…